(Mo - Fr: 8:00 - 17:00)info@cdrmarket.eu

Dokonalý velkoformátový tisk na dosah: Vyberte si ten správný spotřební materiál

Aby byly tiskové výsledky přesně podle vašich představ, nestačí mít jen kvalitní tiskárnu. Stejně důležité jsou i použité barvy, které mají na finálním výtisku nemalý podíl. Stejný princip platí nejen u běžného, ale i u velkoformátového tisku na tzv. plotrech. Přečtěte si, jak funguje taková velkoformátová tiskárna a kde všude se používá.

Plotr včera a dnes

Název plotr, tedy velkoformátová tiskárna, vychází z anglického slova plotter, což v překladu znamená souřadnicový zapisovač. Toto pojmenování v té době přístroje opravdu vystihovalo, protože první tiskárny určené k tisku technických výkresů kreslily perem na papír ve dvou souřadnicových osách x a y. První plotry byly tedy spíše vektorové tiskárny než rastrové a pracovaly poměrně pomalu.

Na rozdíl od běžného tisku nemá velkoplošný tisk žádnou oficiální standardizaci. Obyčejně se pod ním rozumí tisk papírových formátů s velikostí nad A3. K velkoformátovým výtiskům, které se na plotrech obyčejně tisknou, patří zejména plakáty, mapy, bannery a mnoho dalších materiálů.

Jak vypadá velkoformátový inkoustový tisk v praxi

Dnes se pro účely reklamního tisku nebo tisku technických výkresů používají především inkoustové velkoformátové tiskárny. Princip, na jakém pracují, se v podstatě příliš neliší od toho, na jakém pracuje i vaše domácí inkoustová tiskárna. Nejdůležitější rozdíl je vlastně ve velikosti a šířce formátu tisku. Stejně jako v klasické inkoustové tiskárně, také ve velkoformátových inkoustových plotrech se pohybuje tisková hlava, která pomocí mikroskopických trysek nanáší na papír kapičky inkoustu.

Obvykle se používají 4 standardní barvy do tiskárny: černá, fialová, žlutá a modrá. Ostatní barvy a odstíny se získávají smícháním primárních barev. Papír, na který se tiskne, je přitom svinutý do velké plotrové role, která může dosahovat návinu až 150 metrů. Teoreticky tak tiskárna dokáže vytisknout výkres o délce 150 metrů.

Výhody velkoformátového inkoustového tisku

Inkoustové plotry jsou velmi oblíbené, protože nabízí řadu výhod. V některých modelech obsahujících tzv. piezoelektrické hlavy je dokonce tok barev regulován. Přestože si tato úprava vyžaduje speciální dovednosti operátora, díky ní můžete získat vysoce kvalitní, jasné a živé obrázky. Obecně však mezi benefity inkoustového velkoformátového tisku patří zejména:

  • dobrá rychlost tisku
  • vysoké rozlišení
  • nenáročnost a dostupnost služeb a dodávek
  • průměrné náklady na materiálové vybavení

Velkoformátové inkoustové tiskárny a princip jejich práce

Zjednodušeně řečeno, plotry představují inkoustové tiskárny, které pracují na principu tisku na roli papíru. Jejich součástí bývá také řezačka využívaná hlavně při tisku na lepící fólii, která hotový výtisk odřízne tak, aby dosahoval stanovené délky (např. na štítky, loga apod.). Plotry používají tzv. vektorový tisk, běžné tiskárny používají bitmapový tisk. Tisk ve vektorech umožňuje plotrům precizně vykreslit i jemné detaily, přičemž často k tomu slouží speciální tisková pera. Není divu, že plotry jsou i díky tomu často používané v architektonických nebo kartografických centrech či grafických studiích.

Kromě klasického velkoformátového tisku na papír však existují i ​​zařízení, která dokáží tisknout například na plátno, filmy, syntetická média nebo PVC. Samozřejmě, podobně jako ofsetové tiskárny, i tyto přístroje jsou mimořádně nákladné a používají se pouze ve specializovaných společnostech.

Kde se nejčastěji využívá velkoformátový tisk:

Plotr má rozmanité využití v různých oblastech. Nejčastěji se s ním však tiskne:

  • různé výkresy a projekty
  • loga, reklamní plakáty a oznámení
  • kartografické pomůcky, topografické mapy
  • prezentace
  • výrobky na tepelně přilnavé fólie a jiné širokoformátové materiály