Gembird 3DP-PLA1.75-01-W, 3D filament, PLA, 1,75mm, 1000g, White
Images are for illustration purposes only.
Availabilityon stock
On stock:less than 5 pcs
Our code: i654_TIF0521F0
White  color
Parameters
Color:
White
Packaging:
1 000 grams
Type of material:
PLA
String diameter:
1,75 mm
Printing temperature:
190 - 220°C
Type of filament:
With reel (full version)
Product description
Plastic filament for 3D printing, allowing you to create practical and fun products.
Gembird printing filaments are designed to prevent your 3D printer from jamming.
Additionally, they are completely biodegradable, thereby minimizing the impact on our environment.
High-strength and durable 3D printing filament
Low density: when printing larger volumes, the model is lighter
Can be applied to various types of 3D printers
Material: PLA, diameter 1.75 mm
Weight: 1 kg
Length: approx. 330 m
Density at 21.5 C: 1.25 g / cm3
Melt flow index in 10min, 2.16 kg: 5
Melting point: 190-220 C
Yield strength at 5mm / min: 45 MPa
Impact strength: 5 KJ / m2
Coil dimensions: 165 mm diameter x 100 mm height x 40 mm central hole