Canon PIXMA TS8751 6152C026 inkjet all-in-one printer
Images are for illustration purposes only.
AvailabilityOn inquiry
At the supplier:100 pcs and more
Our code: i54_31110344
Parameters
Automatic two-sided printing (Duplex):
Yes
Maximum number of input trays:
3
Automatic document feeder:
No
Fax:
No
Print technology:
Inkjet
Maximum print/media format:
A4
Printer Interface:
USB+LAN+WIFI
Maximum print speed (A4 per minute):
15
Standard number of input trays:
3
Actual printer resolution (in DPI):
4800x1200
Scanner type:
Flatbed
Actual scanner resolution (in DPI):
2400 x 4800
Internal memory:
256 MB
Multifunction:
Yes
Printing color:
Color
Refill system:
Combined fillings
Product description
A top multifunction printer that is user-friendly enough for the whole family to use.
Easy to use with a simpler menu
Easy printing without the need for a computer
Fast and High-Quality Prints for Work and Play
With a six-ink system, you can quickly print sharp documents (15 ppm)./min black and white, 10 images./min in color) and stunning photos in vibrant colors (borderless photos 4 × 6" in 13 seconds)
Designed for Your Lifestyle
More Ways to Be Productive
  • Wi-Fi, printing, copying, scanning, cloud connection
  • Color LCD touchscreen with a 4.3" (10.8 cm) diagonal
  • 6-ink system
Printer format: A4
Resolution [DPI]: Up to 4,800 × 1,200 dpi
Black print speed [pages/min]: Approx. 15.0 fig./min
Color print speed [pages/min]: Approx. 10.0 fig./min
Duplex Printing: Automatic duplex printing (A4, A5, B5, LTR - plain paper)
Storage capacity [str]:
  • Rear tray: max. 20 sheets (photographic paper) or max. 100 sheets (plain paper)
  • Front tray: max. 100 sheets (plain paper)
  • Multipurpose tray: 1 printable CD, DVD, or Blu-Ray disc
Interface:
  • USB Hi-Speed (port B)
  • Wi-Fi: IEEE802.
  • 11n, IEEE802.11g, IEEE802.11b, IEEE802.11a, IEEE802.11ac
  • Wi-Fi Security: WPA-PSK (TKIP/AES), WPA2-PSK (TKIP/AES), WPA3-SAE (AES)
  • Wireless LAN Frequency Band: 2.4 GHz / 5 GHz
Scanner:
  • Flatbed CIS color scanner
  • 2,400 × 4,800 dpi
  • Scanner glass: A4, LTR (216 × 297 mm)
Fax: No
Power Consumption [W]: Copying: approx. 26 W
StandBy Power Consumption [W]: Off: approx. 0.1 W
Noise level [dB]: approx. 44.5(A)
Dimensions:
  • With retracted trays: approximately 372 × 345 × 142 mm
  • With extended trays: approximately 372 × 651 × 301 mm