C-Tech 3DF-P-PETG1.75-1016 3D filament, PREMIUM LINE, PETG, RAL1016, 1,75mm, 1000g, Sulfur yellow
Images are for illustration purposes only.
AvailabilityIn external stock
At the supplier:10 pcs and more
Our code: i654_TIFCT7304
Yellow  color
Parameters
Color:
Yellow
Packaging:
1 000 grams
Type of material:
PETG
String diameter:
1,75 mm
Printing temperature:
230 - 250°C
Type of filament:
With reel (full version)
Product description
Filament for 3D printing, which allows you to create practical and fun products.
High-strength and durable 3D printing filament
Low density: when printing larger volumes, the model is lighter
Can be applied to various types of 3D printers
Material: PETG
Diameter: 1.75mm (±0.03mm)
Weight: 1kg
Length: ±327m
Printing temperature: 230 - 250°C
Bed temperature: 70 - 80°C
Minimum print speed: 35mm/s
Maximum print speed: 140mm/s