C-Tech 3DF-P-ASA1.75-2000 3D filament, PREMIUM LINE, ASA, RAL2000, 1,75mm, 1000g, Yellow - Orange
Images are for illustration purposes only.
AvailabilityIn external stock
At the supplier:10 pcs and more
Our code: i654_TIFCT8303
Orange  color
Parameters
Color:
Orange
Packaging:
1 000 grams
Type of material:
ASA
String diameter:
1,75 mm
Printing temperature:
240 - 260°C
Type of filament:
With reel (full version)
Product description
High strength and durable 3D printing filament
Low density: when printing larger volumes, the model is lighter
Can be applied to various types of 3D printers
Material: ASA
Diameter: 1.75mm (±0.03mm)
Weight: 1kg
Length: ±389m
Printing temperature: 240 - 260°C
Bed temperature: 80 - 100°C
Minimum print speed: 30mm/s
Maximum print speed: 140mm/s