C-Tech 3DF-P-ABS1.75-9017 3D filament, PREMIUM LINE, ABS, RAL9017, 1,75mm, 1000g, Traffic black
Images are for illustration purposes only.
Availabilityon stock
On stock:10 pcs and more
Our code: i654_TIFCT1301
Black  color
Parameters
Color:
Black
Packaging:
1 000 grams
Type of material:
ABS
String diameter:
1,75 mm
Printing temperature:
240 - 260°C
Type of filament:
With reel (full version)
Product description
C-TECH filament strings are designed to prevent your 3D printer from jamming.
High-strength and durable 3D printing filament
Low density: when printing larger volumes, the model is lighter
Can be applied to various types of 3D printers
Material: ABS
Diameter: 1.75mm (±0.03mm)
Weight: 1kg
Length: ±396m
Printing temperature: 240 - 260°C
Bed temperature: 90 - 100°C
Minimum print speed: 35mm/s
Maximum print speed: 140mm/s