Product description ASUS ProArt PA24US 90LM097A-B01370 Monitor, 23,6", IPS, 4K UHD, 60Hz, 5ms, Black, 3R
| Method of use | Professional graphics |
| Diagonal (") | 23,6 |
| Point spacing (mm) | 0,135 |
| Image format | Widescreen - 16:9 |
| Screen type | LCD IPS/PLS/WVA |
| Prohnutý monitor | Ne |
| Brightness (cd/m2) | 350 |
| Brightness (cd/m2) - range | 251 - 400 |
| Contrast (static) | 1 000:1 |
| Response time (ms) | 5 |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 60 |
| Resolution | 3840x2160 (Ultra HD, 4K) |
| Resolution - standard | 4K |
| Viewing angle ver./ hor. | 178/178 |
| Color depth | 1.07 billion |
| Možnost kalibrace | Ano |
| VESA standard | Yes |
| VESA mounting dimensions | 100 x 100 |
| DisplayPort connector | Yes |
| DP number | 1 |
| USB connector | Yes |
| USB-C connector | Yes |
| Konektor SCART | Ne |
| Component video | No |
| Kompozitní video | Ne |
| HDMI connector | Yes |
| HDMI version | Version 2.0 |
| Dimensions (WxHxD mm) | 549 x 346 x 63 |
| Weight range (kg) | from 2,1 to 5 kg |
| Wall mounting | Yes |
| Speakers | Yes |
| Webkamera | Ne |
| Pivot | Yes |
| Height-adjustable stand | Yes |
| Spotřeba energie (W) | 24 |
| Power Delivery | Yes |
| PIP (Picture in Picture) | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| Záruka | 3 Roky |
| Displej - dotykový | Ne |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Konektor RJ45 | Ne |
| Exact weight (kg) | 4,3 |
| Total power [W] | 4 |
| HDR | HDR10 |
| Výkon Power Delivery (W) | 80 |
| Barva | Černá |
| VESA Certifikace HDR | DisplayHDR 600 |
ASUS ProArt Display PA24US Professional Monitor – 24-inch (23.6-inch viewable), IPS, 4K UHD (3840 x 2160), Built-in Motorized Colorimeter, Self / Auto Calibration, HDR-10, HLG, 99% Adobe RGB, 95% DCI-P3, 12G-SDI, USB-C PD 80W, VESA DisplayHDR 600, Hardware Calibration, Calman Ready, ColourSpace Integration, Ergonomic Stand, Green Sustainability
* Ambient Light Sensor
Screen Type: IPS
Backlight: LED
Diagonal [inches]: 23.6
Resolution: 3840 x 2160
Dot pitch [mm]: 0.135 mm
Refresh rate [Hz]: 60 Hz
Aspect ratio: 16:9
Display surface: Non-Glare
Brightness [cd/m2]: 350
Contrast: 1000:1
Response time [ms]: 5 ms (GTG)
Viewing angles (Horizontal/Vertical): 178°/ 178°
Number of colors: 1073.7 M (10 bit)
Speakers: 2W x 2
Connectors:
*12G-SDI x 1
*USB-C x 1 (DP Alt Mode)
*DisplayPort 1.4 x 1
*HDMI (v2.0) x 2
*USB Hub: 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
*Earphone Jack
*USB-C Power Delivery: 80 W
Power Supply: 100-240V, 50/60Hz
Power Consumption [W]: <24.1 W
Stand By Mode [W]: <0.5 W
Energy Efficiency Class: G
Wall Mount: 100 x 100 mm
Monitor Tilt:
*Tilt: Yes (+21° ~ -3°)
*Swivel: Yes (+30° ~ -30°)
*Pivot: Yes (+90° ~ -90°)
*Height Adjustment: 0~130 mm
Color: Black
Dimensions (with stand, WxHxD): 54.9 x 52.1 x 19.0 cm
Dimensions (without stand, WxHxD): 54.9 x 34.6 x 6.3 cm
Weight [kg]: 4.30 kg/ 6.00 kg
Warranty: 36 months.
https://www.Asus.com/displays-desktops/monitors/proart/proart-display-pa24us/
* Ambient Light Sensor
Screen Type: IPS
Backlight: LED
Diagonal [inches]: 23.6
Resolution: 3840 x 2160
Dot pitch [mm]: 0.135 mm
Refresh rate [Hz]: 60 Hz
Aspect ratio: 16:9
Display surface: Non-Glare
Brightness [cd/m2]: 350
Contrast: 1000:1
Response time [ms]: 5 ms (GTG)
Viewing angles (Horizontal/Vertical): 178°/ 178°
Number of colors: 1073.7 M (10 bit)
Speakers: 2W x 2
Connectors:
*12G-SDI x 1
*USB-C x 1 (DP Alt Mode)
*DisplayPort 1.4 x 1
*HDMI (v2.0) x 2
*USB Hub: 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
*Earphone Jack
*USB-C Power Delivery: 80 W
Power Supply: 100-240V, 50/60Hz
Power Consumption [W]: <24.1 W
Stand By Mode [W]: <0.5 W
Energy Efficiency Class: G
Wall Mount: 100 x 100 mm
Monitor Tilt:
*Tilt: Yes (+21° ~ -3°)
*Swivel: Yes (+30° ~ -30°)
*Pivot: Yes (+90° ~ -90°)
*Height Adjustment: 0~130 mm
Color: Black
Dimensions (with stand, WxHxD): 54.9 x 52.1 x 19.0 cm
Dimensions (without stand, WxHxD): 54.9 x 34.6 x 6.3 cm
Weight [kg]: 4.30 kg/ 6.00 kg
Warranty: 36 months.
https://www.Asus.com/displays-desktops/monitors/proart/proart-display-pa24us/















