Images are for illustration purposes only.
Product description
Keyboard Set with Wireless Optical Mouse A4Tech FG1012S
Technical Specification:• Wireless 2.4G office set keyboard with optical mouse Fstyler designed for office and professional use
• Advanced powerful 2.4 GHz wireless connection with a connection distance of 10-15 m
• CZ/SK keyboard layout
• USB-A nano receiver for both mouse and keyboard included
•
"Silent click" technology in the mouse for completely silent operation
• Automatic four-level power saving
• Sleep mode activation after just 0.2 s of inactivity
• 4D intelligent wheel for horizontal and vertical scrolling
• “8-in-One” software for the mouse allows:
o Setting 8 gestures to perform optional commands using the right mouse button
o Setting optional commands using the side buttons of the mouse
o Turning on/off the four-way wheel function
o Setting vertical scrolling by any number of lines in the left section of the screen
o Setting vertical scrolling by whole pages in the left section of the screen
o Setting horizontal scrolling by any number of words in the right section of the screen
o Ability to set the ratio of the 4D wheel function
• “8-in-One” software is available for free download: 2.4G Wireless Desktop Set (FG1012) | (a4tech.com)
• Mouse DPI: 1200
• Multimedia keyboard keys:
o launch music
o decrease volume
o increase volume
o mute sound
o skip to previous track
o skip to next track
o play & pause
o stop playback
o home page
o email
o my computer
o favorite folders
• “Round square” keys enlarge the area for more accurate typing
• Laser engraving of characters on the keyboard
• Water-resistant keyboard design against spills, e.g. coffee or tea
• Highly elastic silicone membrane for swift and comfortable typing
• Very elegant and slim keyboard design
• Power switch to save battery on both mouse and keyboard
• Mouse button lifespan of 5 million clicks
• Integrated flip-out legs for keyboard height adjustment
• Easy Plug & Play installation
• Universal compatibility with Windows 7 and higher operating systems
• Estimated battery life: 12 months
| Keyboard type: | membrane |
| Connection type of the set: | 2.4 GHz (USB adapter) |
| Keyboard report rate: | 125 Hz |
| Layout: | CZ/SK |
| Backlighting: | No |
| Color: | black |
| Power supply | 1× AA battery (included) |
| Compatible with: | Win 7+ |
| Dimensions: | 456 x 156 x 24 mm |
| Weight: | 517 g |
Mouse Specifications: | Mouse type: | optical |
| Number of buttons: | 3 |
| Resolution: | 1200 Dpi |
| Power supply: | 1x AA battery (included)
|
| Color: | black |
| Dimensions: | 108 x 64 x 35 mm
|
| Weight: | 85 g |