(Mo - Fr: 8:00 - 17:00)info@cdrmarket.eu

Jak si doma vyrobit a vytisknout samolepky?

Samolepky snad pouze s výjimkou městských dopravních podniků milují všichni. Je sice pravda, že desítky nálepek s reklamním charakterem na zastávkách MHD nepůsobí právě nejestetičtěji a zakrývají výhled, ale samolepky ve správných rukách a na správném místě dokážou divy. Pokud nevíte jak na tisk nálepek, poradíme vám.

Samolepky nabízí množství inspirací

Pro děti jsou samolepky důvodem k veselé zábavě, pro dospělé mohou být zase rychlým zdrojem cenných informací. Nálepky mohou varovat před nebezpečím, dokážou nabídnout důležité kontakty, ale klidně mohou sloužit k jednoduchému označení skladovaných materiálů nebo potravin. Kreativní nálepky mohou jít dokonce ještě dál a proměnit zdánlivě bezvýznamné předměty na nezapomenutelné kousky.

Výborným příkladem je americká společnost Folgers zabývající se výrobou a prodejem kávy, která dotáhla vše k dokonalosti, když nálepkami proměnila kanalizační poklopy na šálky černé kávy. Otázkou však zůstává, zda takto upravené kanalizační poklopy nabízely i stejně příjemnou vůni. Doma vyrobené samolepky přirozeně takové ambice mít nebudou, přesto dokážou zaujmout a mohou být užitečné.

Jak na tisk nálepek

Výroba samolepek není komplikovaná a zvládne ji prakticky každý. Na mysli samozřejmě nemáme tisk nálepek určených na polepy dopravních prostředků, světelných reklam, či výkladních skříní, kdy se bez zkušených profesionálů s patřičným vybavením prostě neobejdete. Ale pokud je vaší prioritou rychlý a levný tisk nenáročných samolepek, pak nepůjde o žádnou vědu.

Celý vtip v podstatě spočívá pouze ve výběru vhodné tiskárny a materiálu, na který budou samolepky vytištěny. Podívejme se tedy, jaké možnosti máte k dispozici. Co se týče technického vybavení, v principu můžete k tisku samolepek použít laserové tiskárnyinkoustové tiskárny. Inkoustové tiskárny obecně nabízí kvalitnější tisk, ale tyto samolepky mohou mít ve vlhkém prostředí problém s rozpíjením inkoustu.

Řešením by mohlo být jejich laminování, ale pokud nemáte po ruce laminovačku, dobré služby vám prokáže tiskárna s laserovou technologií tisku, která se vyznačuje vyšší voděodolností a stálostí výtisků. V interiéru zvýšenou vlhkost zpravidla řešit nemusíte a k tisku nálepek klidně použijte inkoustovou tiskárnu. Ještě stále jsme si však neřekli, na jaký materiál se dají tisknout samolepky, takže pojďme to rychle napravit.

Papír, fólie, samolepící etikety – možností je více

Pro výrobu domácích samolepek nejsou potřebné žádné drahé a speciální materiály. Zcela si vystačíte s matným nebo lesklým samolepícím fotopapírem nebo můžete sáhnout po samolepící fólii. Samostatnou kapitolou při tisku nálepek jsou samolepící etikety a štítky. Jejich výhodou jsou různé čtvercové a obdélníkové tvary, které nevyžadují žádné ořezávání.

Zapomenout bychom však neměli ani na design nálepek. Ten bude otázkou vašich grafických schopností. Pohrát si se vzhledem samolepek můžete v některém placeném grafickém programu, ale podle našeho názoru dokážou při tvorbě domácích samolepek představy zhmotnit i bezplatné alternativy, jako je například Silhouette Studio či Adobe Photoshop.