
Gaming mouse Genius GX Gaming Scorpion M8100, with which you will excel in your favorite games. It gives you speed, agility, and fluidity of movement to tackle any gaming challenge. Combined with ergonomic design, you can embark on demanding marathons without having to ice your wrists afterward. The Genius GX Gaming Scorpion M8100 mouse features an optical sensor with adjustable resolution, allowing you to have control over every situation.
From a frantic shootout, you can calmly switch to sniper mode in an instant and nothing will stop you. The ergonomic design is crafted with a focus on a firm grip and prolonged use. You will stay in action longer and handle epic battles with grace. Genius GX Gaming Scorpion M8100 Mouse is equipped with 6 buttons, including a DPI sensitivity switch, as well as AI Copilot support and voice control in Windows 11. Other advantages include two wireless connection modes, including Bluetooth 5.0, either via USB receiver.
Wireless gaming mouse with dual Bluetooth and 2.4 GHz connectivity for maximum flexibility of use.
Genius Scorpion M8100 is an ergonomic wireless gaming mouse offering two connection modes - Bluetooth 5.0 or 2.4GHz wireless connection via USB receiver. Thanks to the optical sensor with adjustable resolution up to 3200 DPI, you will gain precise control when gaming and during regular computer work.
The mouse is equipped with 6 buttons including a DPI switch, which allows quick switching between three sensitivity levels (1200/2400/3200 DPI) according to current needs. The ergonomic design ensures comfortable use even during long gaming or work sessions. The mouse also supports AI Copilot or voice control in Windows 11.

| Mouse type: | optical |
| Number of buttons: | 6 |
| Resolution: | 1200 / 2400 / 3200 Dpi |
| Interface: | 2.4 GHz (USB adapter), Bluetooth 5.0 |
| Power: | 1x AA battery (included) |
| Color: | green |
| Compatible with: | Win 8 / Win 10 / Win 11 / macOS X 10.8 / Android 7 / iOS 11 / iPadOS 13.4 / Chrome OS |
| Dimension: | 69.3 × 112.4 × 41.6 mm |
| Weight: | 68 g |