The top-of-the-line PIXMA TS8750 series multifunction printer is user-friendly enough for the whole family to use. Thanks to the six separate ink system, it excels in printing documents and photos with vibrant colors.
Easy to use with a simpler menu
With a large 4.3-inch tilting screen and a simple, customizable Switch UI touch interface that makes accessing features and settings easier, using the PIXMA TS8750 series printer is easier than ever before.
Easy printing without the need for a computer
Print photos and documents wirelessly from a mobile device using the updated Canon PRINT app. Quickly set up a Wi-Fi connection using the information already on your device (iOS only), or connect directly by scanning a QR code with smartphones running Android and iOS.
Fast and High-Quality Prints for Work and Fun
With a system of six individual inks, you can quickly print sharp documents (15 ppm./min black and white, 10 images./min in color) and stunning photos in vibrant colors (borderless photos 4 × 6" in 13 seconds).
Designed for Your Lifestyle
Maximize your space with the discreet and compact premium design of the PIXMA TS8750 series printers, which fit into the interior of any home. Available in white and black versions.
More Ways to Be Productive
Print on various types of media with two paper feeding methods, create CD prints using the multipurpose tray, and save money with automatic duplex printing.

| GENERAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Functions | Wi-Fi, printing, copying, scanning, cloud connection |
| PRINTER SPECIFICATIONS | |
| Print Resolution | Up to 4,800 × 1,200 dpi |
| Print Technology | 6 individual ink tanks (PGBK, BK, C, M, Y, GY) 6 individual ink tanks (PGBK, BK, C, M, Y, GY) ChromaLife100 ink system |
| Black and White Print Speed | Approx. 15.0 fig./min |
| Color print speed | Approx. 10.0 figs./min |
| Photo print speed | Borderless printing 10 × 15 cm: approx. 13 seconds |
| Borderless printing | A4, B5, LTR, 4" × 6", 5" × 7", 8" × 10", postcard (91 × 55 mm) square (89 × 89 mm), square (127 × 127 mm) |
| Duplex printing | Automatic duplex printing (A4, A5, B5, LTR – plain paper) |
| Disc printing | Yes |
| CARTRIDGES AND YIELD | |
| Standard ink cartridges | 6 separate ink tanks PGI-530PGBK (pigment black) CLI-531BK (black) CLI-531C (cyan) CLI-531M (magenta) CLI-531Y (yellow) CLI-531GY (gray) |
| Cartridge yield (plain paper) | Color document printing A4 format Pigment black: 400 pages Cyan: 515 pages Magenta: 475 pages Yellow: 515 pages |
| Cartridge yield (photo printing) | 10 × 15 cm photos Black: 656 pages Cyan: 191 pages Magenta: 242 pages Yellow: 191 pages Gray: 324 pages |
| SUPPORTED PAPERS | |
| Paper types | Plain paper (64 g/m2 – 105 g/m2), High Resolution Paper (HR-101N), Photo Paper Pro Platinum (PT-101) Photographic Paper, Glossy Photo Paper Photo Paper Plus Glossy II (PP-201), Photo Paper Pro Luster (LU-101) Photographic Paper, Photo Paper Plus Semi-gloss (SG-201) semi-glossy photo paper, Glossy Photo Paper for Everyday Use (GP-501), Matte Photo Paper (MP-101), Iron-on film T-shirt Transfer, Envelope, Magnetic Photo Paper (MG-101) Re-stickable Photo Paper (RP-101) Greeting Cards (made by Avery and Red River Paper), Label cardboard (manufactured by Neenah Paper and INKPRESS), Canon Red Label Superior (WOP111) Office Paper for Color Printing Canon Oce Office Colour Paper (SAT213) Iron-on Transfer for Dark Textiles (DF-101), Iron-on film for light textiles (LF-101), Premium Fine Art Rough Paper (FA-RG1) |
| Maximum paper input capacity | Rear tray: max. 20 sheets (photographic paper) or max. 100 sheets (standard paper) Front tray: max. 100 sheets (plain paper) Multi-purpose tray: 1 printable CD, DVD, or Blu-Ray disc |
| Paper Formats | A4, A5, B5, LTR, LGL, Envelope No. 10, DL Envelope, Postcard (91 × 55 mm) 4" × 6", 5" × 7", 7" × 10", 8" × 10", Square (89 × 89 mm, 127 × 127 mm) Custom size (width: 55 mm to 215.9 mm, length: 89 mm to 676 mm) |
| Paper Weight | Plain paper with a weight of 64 to 105 g/m2 or supported original papers from Canon Canon Paper: max. paper weight: approx. 300 g/m2 (Photo Paper Pro Platinum PT-101) |
| SCANNER SPECIFICATIONS | |
| Scanner Type | Flatbed CIS color scanner |
| Scanner Resolution (Optical) | 2,400 × 4,800 dpi |
| Scanning Depth (Input/Output) | Color: 16-bit/8-bit for each RGB component Grayscale: 16-bit / 8-bit |
| Maximum Document Size | Scanner Glass: A4, LTR (216 × 297 mm) |
| COPIER SPECIFICATIONS | |
| Copy Speed | sFCOT: approx. 14 s sESAT: approx. 7 images./min |
| Multiple copying | Max. 99 copies |
| Copy functions | Document copying, photo copying, borderless copying, duplex copying, 2-on-1 and 4-on-1 copying Frame erase copying, disc label copying, ID card copying |
| Copy enlargement | 25 to 400% Fit to page size |
| INTERFACE | |
| Display type and size | 4.3" (10.8 cm) color touchscreen LCD |
| Display languages | Choice of 33 languages: Japanese, English (mm and inches), German, French, Italian, Spanish, Dutch, Portuguese, Norwegian, Swedish, Danish, Finnish, Russian, Czech, Hungarian, Polish, Slovenian, Turkish, Greek, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Korean, Indonesian, Slovak, Estonian, Latvian, Lithuanian, Ukrainian, Romanian, Bulgarian, Thai, Croatian, Vietnamese |
| CONNECTIVITY | |
| Standard interface | USB Hi-Speed (port B) Wi-Fi: IEEE802.11n, IEEE802.11g, IEEE802.11b, IEEE802.11a, IEEE802.11ac Wi-Fi Security: WPA-PSK (TKIP/AES), WPA2-PSK (TKIP/AES), WPA3-SAE (AES) Wireless LAN Frequency Band: 2.4 GHz / 5 GHz |
| Mobile Applications | Canon PRINT App Easy-PhotoPrint Editor App Creative Park App |
| Printer Features | Easy-PhotoPrint Editor Software PIXMA Cloud Link Canon Print Service Plug-in (Android) Apple AirPrint Wireless Direct Mopria (Android) PosterArtist Web |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC, SDXC, miniSD, micro SD mini SDHC, micro SDHC*, microSDXC cards |
| SOFTWARE | |
| Supported Operating Systems | Windows 11, Windows 10, Windows 8.1 Windows 7 SP1 Functionality can only be guaranteed on a computer with a pre-installed Windows 7 operating system or newer. macOS 10.15.7 to 13 |
| Supported Mobile OS | iOS, iPadOS, Android, ChromeOS |
| System Requirements | Display: 1,024 × 768 XGA |
| PHYSICAL PARAMETERS | |
| Weight | approximately 6.6 kg |
| Dimensions (W × D × H) | With trays retracted: approximately 372 × 345 × 142 mm With trays extended: Approximately 372 × 651 × 301 mm |
| Acoustic Noise Level | approx. 44.5(A) |
| Recommended Operating Environment | Temperature: 15 to 30 °C Humidity: 10 to 80% RH (non-condensing) |
| Power Supply | 100 to 240 V AC, 50/60 Hz |
| Power Consumption | Off: approx. 0.1 W Standby mode (connected to a computer via USB interface): approx. 1.1 W (scanning lamp off) Standby mode (all ports connected): approx. 1.6 W (scanning lamp off) Time to enter standby mode: 10 min Copying: approx. 26 W |