Multifunctional A4 color devices for smooth and fast printing, designed for easy use in smaller workspaces.
Create high-quality outputs with toners offering a wide range of colors and achieve clear, vibrant prints with excellent reproduction of both light and dark tones.
Thanks to the intuitive user interface, easily perform a range of printing and scanning tasks.
Quickly access relevant parts of the online manual via a QR code. Save time with the Master set up feature, which automatically downloads and installs the software.The security settings navigator will recommend appropriate security measures to protect against data breaches and cyber threats.
Support your sustainability efforts by using devices that utilize recycled plastic and cardboard toner cartridge packaging.
Enhance collaboration and productivity with fast printing and scanning. Scan small format documents such as checks or receipts without any issues.
| MAIN UNIT | |
|---|---|
| Device Type | Color Laser Multifunction |
| Available Functions | Print, Copy, Scan, Fax |
| PRINTER | |
| Print Speed | Single-sided: up to 33 pages./min (A4), up to 60 pages./min (A5 landscape); Duplex: up to 29.5 pcs./min (A4) |
| Printing Method | Color Laser Beam Printing |
| Print Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Warm-up Time | Approximately 14 s or less after power on |
| Printer Languages | MF752Cdw II: UFRII, PCL 5c2, PCL6; MF754Cdw II: UFRII, PCL 5c2, PCL6, Adobe® PostScript3 |
| Fonts | MF752Cdw II: 45 PCL fonts; MF754Cdw II: 45 PCL fonts, 136 PostScript fonts |
| Print Margins | 5 mm top/bottom/left/right; 10 mm (envelopes) |
| Toner Saver Mode | Yes |
| Advanced Features | Secure Print, Encrypted Secure Print, Print from USB (JPEG/TIFF/PDF), Print from Cloud (Dropbox, Google Drive, OneDrive), Microsoft Universal Print, iOS AirPrint, Canon PRINT app, Android Mopria, Canon Print Service Plug-in, IPP Everywhere |
| COPIER | |
| Copy Speed | Single-sided (A4): up to 33 pages/min; Duplex (A4): up to 29 ipm./min |
| First Copy Out Time (FCOT) | ADF (A4): Color approx. 8,8 s / Mono approx. 7,6 s; Platen (A4): Color approx. 9,4 s / Mono approx. 8,3 s |
| Copy Resolution | Up to 600 x 600 dpi |
| Copy Modes | Text/Photo/Map (default), Printed image, Text |
| Double-sided copying | Automatic (2›2) |
| Multiple copies | Up to 999 copies |
| Enlargement/Reduction | 25–400% (in 1% increments) |
| Additional features | Preset ratios, Density, Type of original, Double-sided original, Sorting, N to 1, Sharpness, Edge trimming, ID copy, Passport copy, Color mode, Reserved copy |
| SCANNER | |
| Type | Color |
| Resolution | Optical up to 600 x 600 dpi; Enhanced up to 9600 x 9600 dpi |
| Scanning speed | 50 ipm mono / 40 ipm color (300x300 dpi); 100 ipm mono / 80 ipm color (duplex 300x300 dpi); 40 ipm mono / 20 ipm color (300x600 dpi); 80 ipm mono / 40 ipm color (duplex 300x600 dpi) |
| Color depth | 24 bit (input/output) |
| Grayscale | 256 levels |
| Compatibility | TWAIN, WIA, ICA |
| Max. Scan width | 216 mm |
| Scanning to | E-mail, PC, USB, FTP, Cloud (TIFF/JPEG/PDF/Compact PDF/Searchable PDF/PDF/A-1b, PNG) |
| iFAX | MF754Cdw II: ITU-T.37 |
| FAX (MF754Cdw II) | |
| Modem speed | 33.6 kbps (approx. 3 s/page) |
| Reception Modes | Fax Only, Fax/Tel Auto, Answer, Manual |
| Fax Resolution | Standard: 200x100 dpi; Fine: 200x200 dpi; Super Fine: 200x400 dpi; Ultra Fine: 400x400 dpi |
| Fax Memory | Up to 512 pages |
| Speed Dial | Up to 281 |
| Group Dialing | Max. 299 |
| Bulk sending | Max. 310 |
| Memory Backup | Permanent (flash) |
| Duplex Fax | Sending and Receiving |
| Additional Features | Sender Identification (TTI), Direct Sending, Preview, TX Report |
| MEDIA HANDLING | |
| Scanner Type | Glass, Duplex ADF (single-pass) |
| Paper Input (standard) | 250 + 50 + 50 sheets |
| Paper Input (optional) | 550 sheets |
| Max. input capacity | 850 sheets |
| Paper output | 150 sheets |
| Media types | Plain, Recycled, Thick, Thin, Colored, Coated, Punched, Labels, Postcards, Envelopes |
| Media sizes | Cassette, Feeder, ADF – A4, A5, A6, B5, Legal, Letter, others (see original) |
| Weight | Cassette: 60–163 g/m2 (up to 200 g/m2 coated); Multipurpose: 60–176 g/m2 (up to 200 g/m2 coated); ADF: 50–105 g/m2 |
| Duplex printing | Automatic (A4, A5, B5, Legal, Letter etc., 60–200 g/m2) |
| INTERFACE AND SOFTWARE | |
| Interface | USB 2.0, Ethernet 10/100/1000, Wi-Fi 802.11b/g/n, Wi-Fi Direct |
| OS compatibility | Windows 11/10/Server 2025/2022/2019/2016, MacOS 10.15+, Linux |
| Network Protocols | TCP/IP, LPD, IPP, SMB, SMTP/POP3, SNMP, TLS1.3, IPSec, IEEE802.1X, WPA2/WPA3 |
| Software | MF Scan Utility, RUI, ID Management, Toner Status Tool, iW EMC, eMaintenance, Application Library |
| GENERAL | |
| Processor | 1200 MHz |
| Memory | 1 GB |
| Storage | 4 GB |
| Control Panel | 12.7 cm color touch LCD |
| Dimensions (WxDxH) | 425 x 461 x 430 mm |
| Installation Space | 625 x 1117 x 990 mm |
| Weight | MF752Cdw II: approx. 23.3 kg; MF754Cdw II: approx. 23.6 kg |
| Environment | Temperature 10–30 oC, Humidity 20–80% RH |
| Power Supply | 220–240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | Max. 1380 W; Active printing 700 W; Standby 24 W; Sleep 1 W; TEC 0.30 kWh/week |
| Noise Level | Printing: 50–51 dB; Standby: 29 dB |
| CONSUMABLES | |
| Cartridge 069 Black | 2100 pages |
| Cartridge 069H Black | 7600 pages |
| Cartridge 069 Cyan | 1900 pages |
| Cartridge 069H Cyan | 5500 pages |
| Cartridge 069 Magenta | 1900 pages |
| Cartridge 069H Magenta | 5500 pages |
| Cartridge 069 Yellow | 1900 pages |
| Cartridge 069H Yellow | 5500 pages |
| ACCESSORIES | |
| Optional Feeders | PF-K1 (550 sheets) |
| Telephone Kit | TEL 6 (handset with long cord) |