Protect documents
Comprehensive security ensures full protection of documents, devices, and the network. Security features include TLS1.3, system verification at startup and printing secured with a PIN code.
Intuitive User Interface
Easy execution of printing and scanning tasks using quick selection buttons. Draggable icons help customize the display screen and allow for smooth execution of common tasks.
Increased Productivity
Save valuable time with print speeds of up to 40 pages./min, scanning speeds up to 100 images./min and a warm-up time of 14 seconds. Manage your printer using the Universal Print application from Microsoft.
Collaborate in the cloud
Take advantage of the cloud with integrated connectivity to cloud storage services such as Google Drive, Dropbox, and OneDrive.
Space Saving
Thanks to its compact design, you can easily place the device on desks or counters, maximizing office space.
Mobile Printing
Conveniently print documents from your smartphone or tablet using the Canon PRINT Business app or with AirPrint (iOS) or Mopria (Android) technologies.

| General Specifications | |
|---|---|
| Device Type | Monochrome Laser Multifunction Device |
| Available Functions | Printing, Copying, and Scanning |
| Print Specifications | |
| Print Speed | Single-sided: up to 36 pages | /min (A4), up to 58.8 pages./min (A5 – landscape)
| Printing Method | Black and white laser printing |
| Print Resolution | Up to 1,200 × 1,200 dpi |
| Warm-up Time | Approx. 14 seconds or less from power on |
| Time to first print | Approx. 5.0 s or less |
| Printer Languages | UFRII, PCL 5e, PCL6, Adobe PostScript3 |
| Fonts | 45 PCL fonts 136 PostScript fonts |
| Print Margins | 5 mm top, bottom, left, and right 10 mm top, bottom, left, and right (envelopes) |
| Toner Saver Mode | Yes |
| Advanced Print Features | Encrypted Secure Print Secure Print Print from USB Memory (JPEG/TIFF/PDF) Print from Cloud (Dropbox, Google Drive, OneDrive) (PDF/JPEG) Microsoft Universal Print iOS: AirPrint, Canon PRINT Business app Android: Mopria certified, Canon PRINT Business app, Canon Print Service plug-in |
| Copy Specifications | |
| Copy Speed | Single-sided (A4): up to 36 ppm/min Double-sided (A4): up to 30.2 ipm/min |
| Time to print the first copy | Approx. 6,1 second or less |
| Copy Resolution | Up to 600 × 600 dpi |
| Copy Modes | Text, text/photo (default), text/photography (high quality), photography |
| Double-sided copying | Double-sided to double-sided (automatic) |
| Multiple copies | Up to 999 copies |
| Reduction/enlargement | 25% to 400% in 1% increments |
| Additional features | Frame erase, completion, 2 to 1, 4 to 1, copying of identity card |
| Scanning Specifications | |
| Standard Type | Color |
| Scanning Resolution | Optical: up to 600 × 600 dpi Enhanced: up to 9,600 × 9,600 dpi |
| Scanning Speed | Single-sided black and white: 50 img./min (300 × 300 dpi) Single-sided color: 40 pages./min (300 × 300 dpi) Double-sided black and white: 100 pages./min (300 × 300 dpi) Double-sided color: 80 images./min (300 × 300 dpi) Single-sided black and white: 40 pages./min (300 × 600 dpi) Single-sided color: 20 images./min (300 × 600 dpi) Duplex black and white: 80 images./min (300 × 600 dpi) Double-sided color: 40 images./min (300 × 600 dpi |
| Color Depth Scanning | 24 bits / 24 bits (input/output) |
| Grayscale | 256 levels |
| Compatibility | TWAIN, WIA, ICA |
| Maximum scanning width | 216 mm |
| Scan to email | TIFF / JPEG / PDF / compact PDF format/ searchable PDF format |
| Scan to computer | TIFF / JPEG / PDF / compact PDF format/ searchable PDF format |
| Scan to USB memory device | TIFF / JPEG / PDF / compact PDF format/ searchable PDF format |
| Scan to FTP | TIFF / JPEG / PDF / compact PDF format/ searchable PDF format |
| Scan to cloud | TIFF/JPEG/PDF/PNG |
| iFAX | ITU-T.37 |
| Media Handling | |
| Scanner Type | Scanner glass, duplex automatic document feeder (single-pass) |
| Paper Input (Standard) | 250-sheet tray 100-sheet multipurpose tray 50-sheet automatic document feeder |
| Paper Input (Optional) | 550-sheet tray |
| Maximum Paper Input Capacity | 900 sheets |
| Paper Output | 150 sheets |
| Media Types | Plain paper, recycled paper, thick paper, thin paper, label, postcard, envelope |
| Media Sizes | Tray (standard and optional): A4, A5, A5 (landscape), A6, B5, Legal, Letter, Executive, Statement, OFFICIO, B-OFFICIO, M-OFFICIO, GLTR, GLGL, Foolscap, 16K, custom sizes: minimum 105 × 148 mm to maximum 216.0 × 355.6 mm. Multipurpose Tray: A4, A5, A5 (landscape), A6, B5, Legal, Letter, Executive, Statement, OFFICIO, B-OFFICIO, M-OFFICIO, GLTR, GLGL, Foolscap, 16K, index card, envelope (COM10, Monarch, C5, DL), custom sizes: minimum 76.2 × 127 mm to maximum 216.0 × 355.6 mm. Automatic Document Feeder (ADF): A4, A5, A6, B5, Legal, Letter, Statement, custom sizes: minimum 105 × 128 mm to maximum 215.9 × 355.6 mm |
| Media Weights | Tray (standard and optional): 60 to 120 g/m2 Multipurpose Tray: 60 to 199 g/m2 Automatic Document Feeder: 60 to 120 g/m2 |
| Duplex Printing | A4, Legal, Letter, OFFICIO, B-OFFICIO, M-OFFICIO, GLGL, Foolscap Custom size: minimum 210 × 279.4 mm to maximum 216.0 × 355.6 mm 60 to 120 g/m2 |
| Interface and Software | |
| Interface Type | USB 2.0 Hi-Speed, 10BASE-T/100BASE-TX/1000Base-T, Wi-Fi – 802.11b/g/n, wireless direct connection |
| Operating System Compatibility | Windows® 11 / Windows® 10 / Server® 2022 / Server® 2019 / Server® 2016 / Server® 2012R2 / Server® 2012 Mac OS X version 10.13 and higher Linux |
| Network Protocol | Printing: TCP/IP (LPD/Port9100/IPP/IPPS/WSD) Scanning: Device-controlled scanning: file: FTP (TCP/IP), SMB3.0 (TCP/IP) E-mail/I-Fax: SMTP (sending), POP3 (receiving) Computer-controlled scanning: TCP/IP Management: SNMPv1, SNMPv3 (IPv4, IPv6) Security: TLS1.3, IPSec, IP address filtering, IEEE802.1X, SNMPv3, SSL (HTTPS, IPPS) Security (wireless connection): Infrastructure mode: WEP (64/128 bit), WPA-PSK (TKIP/AES), WPA2-PSK (TKIP/AES), WPA-EAP (AES), WPA2-EAP (AES) Access Point Mode: WPA2-PSK (AES) |
| Printer Software and Management | MF Scan Utility, Remote User Interface (RUI), Department ID Management, Toner Status Tool, iW Enterprise Management Console: server software for centralized management of a group of devices eMaintenance: Built-in RDS allows for providing remote eMaintenance services, such as checking the status of counters, automatic supply management and remote diagnostics Application Library |
| General Features | |
| Recommended Monthly Print Volume | 750 to 4,000 pages per month |
| Duty Cycle | Up to 80,000 pages per month |
| Processor Speed | 1,200 MHz |
| Memory | 1 GB |
| Storage | 4GB eMMC |
| Control Panel | Color LCD touchscreen with a diagonal of 12,7 cm |
| Dimensions with compartments (W × D × H) | 420 mm × 460 mm × 375 mm |
| Installation space (W × D × H) | 689 mm × 1,081 mm × 824 mm |
| Weight | Approx. 16.3 kg |
| Operating Environment | Temperature: 10 to 30 °C Humidity: 20 to 80% RH (non-condensing) |
| Power Supply | 220–240 V (±10%), 50/60 Hz (±2 Hz) |
| Power Consumption | Maximum: approximately 1,280 W During printing: approximately 480 W Standby mode: approximately 8 W Sleep mode: approximately 0.9 W |
| Noise Levels | Acoustic pressure: During operation: single-sided printing 53 dB / double-sided printing 52 dB Standby mode: silent Noise: During operation: double-sided printing 68 dB / single-sided printing 66 dB Standby mode: silent |
| Consumables | |
| Cartridges | Cartridge 070 (3,000 pages) Cartridge 070H (10,200 pages) |
| Accessories and Options | |
| Items | Paper Feeder Unit AH1 (550-sheet tray) |
.