Product description ASUS VP32UQ 90LM06S0-B01E70 Monitor, 31,5", IPS, 4K UHD, 60Hz, 4ms, Black, 3R
| Method of use | Home/Office |
| Diagonal (") | 31,5 |
| Point spacing (mm) | 0,185 |
| Image format | Widescreen - 16:9 |
| Screen type | LCD IPS/PLS/WVA |
| Prohnutý monitor | Ne |
| Brightness (cd/m2) | 350 |
| Brightness (cd/m2) - range | 251 - 400 |
| Contrast (static) | 1 000:1 |
| Response time (ms) | 4 |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 60 |
| FreeSync | Ano |
| FreeSync 2 | Ne |
| G-Sync | Ne |
| Resolution | 3840x2160 (Ultra HD, 4K) |
| Resolution - standard | 4K |
| Viewing angle ver./ hor. | 178/178 |
| Color depth | 1.07 billion |
| VESA standard | Yes |
| VESA mounting dimensions | 100 x 100 |
| DisplayPort connector | Yes |
| DP number | 1 |
| USB connector | No |
| USB-C connector | No |
| Konektor SCART | Ne |
| Component video | No |
| Kompozitní video | Ne |
| HDMI connector | Yes |
| HDMI version | Version 2.0 |
| Dimensions (WxHxD mm) | 714,6 x 423,7 x 50,4 |
| Weight range (kg) | from 5,1 to 10 kg |
| Wall mounting | Yes |
| Speakers | Yes |
| Webkamera | Ne |
| Pivot | No |
| Height-adjustable stand | No |
| Spotřeba energie (W) | 32 |
| Energy efficiency class | F |
| Záruka | 3 Roky |
| Displej - dotykový | Ne |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Exact weight (kg) | 6,2 |
| Total power [W] | 4 |
| Barva | Černá |
| Adaptive-Sync | Ano |
*Adaptive-Sync
*Flicker Free, Blue Light Filter
*HDR10
Screen Type: IPS
Backlight: LED
Diagonal [inches]: 31.5
Resolution: 3840 x 2160
Pixel pitch [mm]: 0.185
Refresh Rate: 60 Hz
Aspect Ratio: 16:9
Display Surface: Non-Glare
Brightness [cd/m2]: 350
Contrast: 1000:1
Response Time [ms]: 4 ms (GTG)
Viewing Angles (Horizontal/Vertical): 178°/ 178°
Number of Colors: 1073.7 M
Speakers: 2 W x 2
Connectors:
*DisplayPort 1.2 x 1
*HDMI (v2.0) x 1
*Earphone Jack
Power Supply: 100-240V, 50/60Hz
Power Consumption [W]: <32 W
Power Off Mode [W]: <0.3 W
Wall Mount: 100 x 100 mm
Monitor Tilt: +8° ~ -5
Color: black
Dimensions (with stand, WxHxD mm): 714.6 x 485.7 x 201.8 mm
Dimensions (without stand, WxHxD mm): 714.6 x 423.7 x 50.4 mm
Weight [kg]: 6.2, with stand 7.82
Warranty: 36 months.
https://www.Asus.com/Displays-Desktops/Monitors/Eye-Care/VP32UQ/
ASUS VP32UQ
The ASUS VP32UQ Eye Care monitor features a 31.5-inch 4K UHD (3840 x 2160) IPS panel with a wide 178° viewing angle, delivering sharp, detailed, and immersive viewing experiences. 100% sRGB provides realistic colors and smoother gradation. To ensure smooth and seamless gaming, the VP32UQ monitor utilizes Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and enhance image details in dark areas. Additionally, ASUS Eye Care technology ensures a comfortable viewing experience.
Stunning detailed image in 4K UHD resolution
VP32UQ immerses you into a world full of details at a breathtaking level. It is equipped with a 31.5-inch 4K UHD panel (3840 x 2160), providing you with four times the pixel density and up to 300% more screen space than Full HD displays of similar size. This means you can enjoy a sharp and detailed image. Additionally, this gives you more screen space for multitasking, allowing you to quickly handle multiple tasks at once.
Realistic image with a wide viewing angle of 178°
Full HD resolution and a frameless IPS panel provide 178 viewing angles, both horizontally and vertically, so you can enjoy its stunning image from almost any direction.
Super smooth image with Adaptive-Sync function
Thanks to Adaptive-Sync technology, the monitor can eliminate frustrating delays or image blurring with movement. Allows you to instantly react to what's happening on the screen and enjoy incredibly smooth gameplay, so you can strike first.
GamePlus Technology Exclusively from ASUS
When it comes to design, ASUS always thinks of its customers – the exclusive ASUS GamePlus gaming program offers Crosshair, Timer, FPS counter, and Display Alignment features with in-game enhancements to help you get more out of your game. This feature was developed based on ideas from professional players, who were able to practice and improve their gaming skills thanks to it.
Multiple HDR-10 Modes for Realistic Image
Now you can choose from multiple HDR modes to adjust the HDR monitor's performance based on the current scenario.
ASUS Blue Light Filter
The ASUS Bluelight Filter protects you from harmful blue light. It is easily accessible, intuitive, and flexible thanks to the smooth adjustment (0 to maximum) via the on-screen menu.
ASUS Flicker-free Technology
It's time to say goodbye to eye fatigue and strain. Flicker Free technology helps reduce screen flicker and provides you with a more comfortable environment, ready for a movie marathon. The filter is designed to minimize eye strain, headaches, and eye fatigue when you spend countless long hours in front of the monitor.















