Product description ASUS Vivobook S 16 M3607KA-OLED022X Laptop, AI7-350, 16", WUXGA, 32GB, 1TB, AMD int, W11P, Gray, 2R
| Výrobce | AMD |
| Typ CPU | AMD Ryzen AI 7 |
| Generace CPU | AMD Ryzen AI řady 300 |
| Přesný model | AI7-350 |
| Zákl.frekvence jádra CPU (GHz) | 2 |
| Počet jader | 8 |
| Kapacita přesná (GB) | 1TB |
| Podsvícení klávesnice | Ano |
| Screen type | OLED/AMOLED |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 60 |
| DisplayPort connector | No |
| HDMI connector | Yes |
| HDMI version | Version 2.1 |
| Webkamera | Ano |
| Výkon napájecího zdroje (W) | 65 |
| Napájecí konektor | USB - C |
| Model notebooku | M3607KA |
| Typ notebooku | Standardní notebook |
| Displej - úhlopříčka [palce] | 16 |
| Displej - velikost | 16" |
| Displej - typ | Lesklý |
| Displej - rozlišení | 1920x1200 |
| Paměť - velikost (GB) | 32 |
| Počet paměti RAM | 32GB (2x 16GB) |
| Typ paměti | DDR5 |
| Paměť - počet slotů celkem | 1 |
| Paměť - maximální velikost | 32 |
| Disk - typ | SSD |
| Optická mechanika | Ne |
| Čtečka karet | Ne |
| Grafická karta | integrovaná |
| Modelová řada GPU | AMD Radeon 860M Graphics |
| Polohovací zařízení | TouchPad |
| Rozlišení webkamery | 1080p |
| Podpora Windows Hello | Ano |
| Čtečka čipových karet | Ne |
| Čtečka otisku prstů | Ne |
| Displej - dotykový | Ne |
| Dotyk aktivní pero (v balení) | Ne |
| USB 3.x (počet) | 2 ks |
| USB 3.x | Ano |
| USB 2.0 (počet) | 0 ks |
| USB 2.0 | Ne |
| USB 3.x Type-C (počet) | 2 ks |
| USB 3.x Type-C | Ano |
| Thunderbolt 4 / USB 4 (počet) | 0 ks |
| Thunderbolt 4 / USB 4 Type-C | Ne |
| Thunderbolt 3 (kompatibilní) | Ne |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Výstup mini/micro HDMI | Ne |
| Výstup mini DisplayPort | Ne |
| Sériový port | Ne |
| Konektor RJ45 | Ne |
| Bluetooth | Ano |
| Wi-Fi | Ano |
| WiDi | Ne |
| Express card | Ne |
| Bezpečnostní prvky | Ano |
| TPM 2.0 | Ano |
| Standard MIL-STD 810G/H | Ano |
| Operační systém | Windows 11 Pro |
| MS Office | Ano |
| Materiál notebooku | Hliník a plast |
| Barva | Šedá |
| Exact weight (kg) | 1,8 |
| Hmotnost | Lehký od 1,51 do 2 kg |
| Baterie - články | 4 články |
| Záruka notebooku | 2R |
| Typ SSD | M.2 |
| Ethernet | Ne |
| Datové sítě | Nepodporuje |
| NFC | Ne |
| Audio 3,5mm jack | Ano |
| Výška (mm) | 250,6 |
| Šířka (mm) | 357 |
| Hloubka (mm) | 15,9-17,9 |
| Max.frekvence jádra CPU (GHz) | 5 |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 300 |
| Baterie - kapacita (Wh) | 70 |
| CPU s podporou AI | Ano |
| Bluetooth verze | 05.III |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 802.11ax |
| Power Delivery - USB-C | Napájení a DisplayPort |
| Konstrukce notebooku | Klasická konstrukce |
| Numerická část | Ano |
| Thunderbolt 5 | Ne |
| NPU - počet TOPs | 50 |
ASUS Vivobook S16 (M3607KA-OLED022X)
* Copilot key
* Military standard MIL-STD 810H
Operating System: Windows 11 Pro
Processor: AMD Ryzen AI 7 350 (8 cores, 16 threads, 2.0/5.0 GHz, 16 MB cache)
Neural Processor: AMD XDNA™ up to 50TOPS
Memory: 16GB DDR5 onboard + 16GB DDR5 SO-DIMM
Number of slots (total/free): 1 DDR5 SO-DIMM slot (1/0)
Maximum size: 32GB
Hard Drive: 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Hard Drive Expansion Slots: 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4
Optical Drive: no
Card Reader: no
Display: 16" FHD (1920x1200) glossy OLED, 16:10, 0.2 ms, 60 Hz, 300 nits, 95% DCI-P3, 1,000,000:1, 1.07 billion colors
Graphics Card: AMD Radeon 860M Graphics
Audio: 2x speaker; microphone
Web Camera: FHD with IR
Pointing Device: Precision Touchpad
Backlit Keyboard: yes
Numeric Keypad: yes
Fingerprint Reader: no
Network: no
Wireless Communication: WLAN + Bluetooth (Wi-Fi 6E, 802.11ax, 2*2 + Bluetooth® 5.3)
USB Ports:
* 2x USB 3.2 Gen 1 Type C (with display/power/data transfer speed support up to 5 Gb/s)
* 2x USB 3.2 Gen 1 Type A (data transfer rate up to 5 Gb/s)
Additional ports:
* 1x HDMI 2.1 TMDS
* 1x combined headphone/microphone jack (3.5mm)
Security Management: user password protection during BIOS boot, Trusted Platform Module (firmware TPM), Microsoft Pluton security processor, infrared webcam with Windows Hello support
Battery: 70Wh, 4S1P, 4-cell, Li-ion
Power Supply: 65W USB-C AC adapter
Color: Matte Gray
Material: aluminum + plastic
Dimensions: 357x250.6x15.9-17.9mm
Weight: approx. 1.8kg
Warranty: 2 years
Two-year premium ASUS Pick-up and Return warranty for both business and private individuals FREE.
For details, see here: https://www.Asus.com/cz/event/bezstarostny_servis
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/laptops/for-home/vivobook/asus-vivobook-s16-m3607/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in the related products.
* Copilot key
* Military standard MIL-STD 810H
Operating System: Windows 11 Pro
Processor: AMD Ryzen AI 7 350 (8 cores, 16 threads, 2.0/5.0 GHz, 16 MB cache)
Neural Processor: AMD XDNA™ up to 50TOPS
Memory: 16GB DDR5 onboard + 16GB DDR5 SO-DIMM
Number of slots (total/free): 1 DDR5 SO-DIMM slot (1/0)
Maximum size: 32GB
Hard Drive: 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Hard Drive Expansion Slots: 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4
Optical Drive: no
Card Reader: no
Display: 16" FHD (1920x1200) glossy OLED, 16:10, 0.2 ms, 60 Hz, 300 nits, 95% DCI-P3, 1,000,000:1, 1.07 billion colors
Graphics Card: AMD Radeon 860M Graphics
Audio: 2x speaker; microphone
Web Camera: FHD with IR
Pointing Device: Precision Touchpad
Backlit Keyboard: yes
Numeric Keypad: yes
Fingerprint Reader: no
Network: no
Wireless Communication: WLAN + Bluetooth (Wi-Fi 6E, 802.11ax, 2*2 + Bluetooth® 5.3)
USB Ports:
* 2x USB 3.2 Gen 1 Type C (with display/power/data transfer speed support up to 5 Gb/s)
* 2x USB 3.2 Gen 1 Type A (data transfer rate up to 5 Gb/s)
Additional ports:
* 1x HDMI 2.1 TMDS
* 1x combined headphone/microphone jack (3.5mm)
Security Management: user password protection during BIOS boot, Trusted Platform Module (firmware TPM), Microsoft Pluton security processor, infrared webcam with Windows Hello support
Battery: 70Wh, 4S1P, 4-cell, Li-ion
Power Supply: 65W USB-C AC adapter
Color: Matte Gray
Material: aluminum + plastic
Dimensions: 357x250.6x15.9-17.9mm
Weight: approx. 1.8kg
Warranty: 2 years
Two-year premium ASUS Pick-up and Return warranty for both business and private individuals FREE.
For details, see here: https://www.Asus.com/cz/event/bezstarostny_servis
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/laptops/for-home/vivobook/asus-vivobook-s16-m3607/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in the related products.















