Product description HP Victus 15-fa1037nc A85YBEA#BCM Laptop, i5-13500H, 15,6", FHD, 16GB, 1TB SSD, RTX 4060, W11H, Gray, 2R
| Výrobce | INTEL |
| Typ CPU | Intel Core i5 |
| Generace CPU | Intel 13. generace |
| Přesný model | i5-13500H |
| Zákl.frekvence jádra CPU (GHz) | 2,6 |
| Počet jader | 12 |
| Kapacita přesná (GB) | 1TB |
| Herní provedení | Ano |
| Podsvícení klávesnice | Ano |
| Screen type | LCD IPS/PLS/WVA |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 144 |
| DisplayPort connector | No |
| HDMI connector | Yes |
| HDMI version | Version 2.1 |
| Webkamera | Ano |
| Výkon napájecího zdroje (W) | 200 |
| Napájecí konektor | Round Tip |
| Model notebooku | 15-fa1037nc |
| Typ notebooku | Herní notebook |
| Displej - úhlopříčka [palce] | 15,6 |
| Displej - velikost | 15,6" |
| Displej - typ | Antireflexní |
| Displej - rozlišení | 1920x1080 |
| Paměť - velikost (GB) | 16 |
| Počet paměti RAM | 16GB (2x 8GB) |
| Typ paměti | DDR4 |
| Rozměry paměti | SODIMM |
| Paměť Intel Optane | Ne |
| Paměť - počet slotů celkem | 2 |
| Paměť - rychlost | 3200 |
| Disk - typ | SSD |
| Podpora RAID | Ne |
| Optická mechanika | Ne |
| Čtečka karet | Ano |
| Grafická karta | NVIDIA |
| Modelová řada GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB |
| Polohovací zařízení | HP Imagepad |
| Rozlišení webkamery | 720p |
| Čtečka čipových karet | Ne |
| Čtečka otisku prstů | Ne |
| Displej - dotykový | Ne |
| USB 3.x (počet) | 2 ks |
| USB 3.x | Ano |
| USB 2.0 (počet) | 0 ks |
| USB 2.0 | Ne |
| USB 3.x Type-C (počet) | 1 ks |
| USB 3.x Type-C | Ano |
| Thunderbolt 4 / USB 4 (počet) | 0 ks |
| Thunderbolt 4 / USB 4 Type-C | Ne |
| Thunderbolt 3 (kompatibilní) | Ne |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Výstup mini/micro HDMI | Ne |
| Výstup mini DisplayPort | Ne |
| Sériový port | Ne |
| Konektor RJ45 | Ano |
| Bluetooth | Ano |
| Wi-Fi | Ano |
| WiDi | Ne |
| Express card | Ne |
| TPM 2.0 | Ano |
| Operační systém | Windows 11 Home |
| Materiál notebooku | Plast |
| Barva | Tmavě šedá |
| Exact weight (kg) | 2,29 |
| Hmotnost | Standardní od 2,01 do 2,5 kg |
| Výdrž na baterie (hod.) | 8 a více |
| Baterie - články | 4 články |
| Typ baterie | Li-Pol (Lithium-polymerová) |
| Záruka notebooku | 2R |
| Typ SSD | M.2 |
| Ethernet | 1 Gbs |
| Datové sítě | Nepodporuje |
| NFC | Ne |
| Audio 3,5mm jack | Ano |
| Výška (mm) | 255 |
| Šířka (mm) | 357,9 |
| Hloubka (mm) | 23,5 |
| Paměť | 8 |
| Max.frekvence jádra CPU (GHz) | 4,7 |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 250 |
| Baterie - kapacita (Wh) | 70 |
| CPU s podporou AI | Ne |
| Bluetooth verze | 05.III |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 802.11ax |
| Power Delivery - USB-C | Ne |
| Konstrukce notebooku | Klasická konstrukce |
| Numerická část | Ano |
| NPU - počet TOPs | Nepodporuje |
Model: HP Victus 15-fa1037nc
On the HP Victus laptop, you can run even the most demanding games.
The design of the notebook is as impressive as its hardware with many color variants.
Operating System: Windows 11 Home
Processor: Intel Core i5-13500H (12 cores - 4P + 8E, 16 threads, P-core 2.6/4.7 GHz, E-core 1.9/3.5 GHz, 18 MB cache)
Chipset: Integrated Intel SoC system
Memory: 16GB DDR4-3200 MHz RAM (2x 8 GB)
Total/Free Slots: 2/0
Hard Drive: 1 TB PCIe® Gen 4 NVMe™ TLC M.2 SSD
Optical Drive: No optical drive
Display: 39.6cm (15.6“) 144Hz IPS display with FHD resolution (1,920 x 1,080), 9ms response time, thin bezel, anti-glare, 250 nits, and 45% NTSC
Graphics Card: NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 (8 GB dedicated GDDR6 memory)
Audio: Sound by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost
Pointing Device: HP Imagepad
Backlit Keyboard: Yes
Numeric Keypad: Yes
Webcam: 720p HP Wide Vision HD camera
Fingerprint Reader: No
Network: Integrated 10/100/1000 GbE LAN network card
Wireless Communication:
* MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2x2)
* Bluetooth® 5.3 (support for gigabit transfer speeds)
USB:
*1x SuperSpeed USB Type-C® with a 5 Gb/s signaling rate (DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge)
*2x SuperSpeed USB Type-A with a signaling rate of 10 Gb/s (1x charging)
Additional connectors:
*1× combined headphone/microphone jack
*1x HDMI 2.1
*1x RJ-45
Card Reader: yes
Battery: 4-cell Li-ion polymer (70 Wh)
Power Supply: 200 W AC power adapter
Color: Mica Silver
Dimensions: 35.79 x 25.5 x 2.35 cm
Weight: 2.29 kg
Warranty: 2 years at the service center
For proper Care Pack compatibility, use the HP portal
https://cpc2.ext.hp.com/?countries=CZ
On the HP Victus laptop, you can run even the most demanding games.
The design of the notebook is as impressive as its hardware with many color variants.
Operating System: Windows 11 Home
Processor: Intel Core i5-13500H (12 cores - 4P + 8E, 16 threads, P-core 2.6/4.7 GHz, E-core 1.9/3.5 GHz, 18 MB cache)
Chipset: Integrated Intel SoC system
Memory: 16GB DDR4-3200 MHz RAM (2x 8 GB)
Total/Free Slots: 2/0
Hard Drive: 1 TB PCIe® Gen 4 NVMe™ TLC M.2 SSD
Optical Drive: No optical drive
Display: 39.6cm (15.6“) 144Hz IPS display with FHD resolution (1,920 x 1,080), 9ms response time, thin bezel, anti-glare, 250 nits, and 45% NTSC
Graphics Card: NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 (8 GB dedicated GDDR6 memory)
Audio: Sound by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost
Pointing Device: HP Imagepad
Backlit Keyboard: Yes
Numeric Keypad: Yes
Webcam: 720p HP Wide Vision HD camera
Fingerprint Reader: No
Network: Integrated 10/100/1000 GbE LAN network card
Wireless Communication:
* MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2x2)
* Bluetooth® 5.3 (support for gigabit transfer speeds)
USB:
*1x SuperSpeed USB Type-C® with a 5 Gb/s signaling rate (DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge)
*2x SuperSpeed USB Type-A with a signaling rate of 10 Gb/s (1x charging)
Additional connectors:
*1× combined headphone/microphone jack
*1x HDMI 2.1
*1x RJ-45
Card Reader: yes
Battery: 4-cell Li-ion polymer (70 Wh)
Power Supply: 200 W AC power adapter
Color: Mica Silver
Dimensions: 35.79 x 25.5 x 2.35 cm
Weight: 2.29 kg
Warranty: 2 years at the service center
For proper Care Pack compatibility, use the HP portal
https://cpc2.ext.hp.com/?countries=CZ















