Product description Epson EH-TW6250/3LCD/2800lm/4K UHD/HDMI/WiFi
| Image format | Widescreen - 16:9 |
| USB connector | Yes |
| HDMI connector | Yes |
| Speakers | Yes |
| Spotřeba energie (W) | 300 |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Konektor RJ45 | Ne |
| Exact weight (kg) | 4,1 |
| HDMI (počet) | 1 ks |
| Audio 3,5mm jack | Ano |
| Značka a model | Epson EH-TW6250 |
| Technologie | 3LCD |
| Přesná svítivost (ANSI) | 2800 |
| Svítivost (ANSI) | od 1 200 do 2 900 |
| Kontrast | nad 10 000:1 |
| Nativní rozlišení | 3840 x 2160 (4K UHD) |
| Podporované rozlišení (max) | 3840x2160 (Ultra HD, 4K) |
| Projektor pro domácí kino | Ano |
| Projektor do kanceláře | Ne |
| Projektor do školy | Ne |
| Max. velikost obrazu (palce) | 500" |
| Přesná živ lampy v ECO (hodin) | 7500 |
| Životnost lampy v ECO (hodin) | do 10 000 |
| Wi-Fi | Ano |
| Hmotnost (kg) | do 5 |
| Hlučnost (dB, běžný provoz) | 36 |
| Automatické ostření | Ne |
| Dálkový ovladač | Ano |
| WWW_MORE_DETAILS_SCRIPT | Description + Epson logo |
| Barva | Bílá |
| Umístění | Stolní/Stropní |
Enjoy watching movies, sports broadcasts, and playing games with this affordable, high-quality home cinema projector featuring 4K PRO-UHD resolution and built-in Android TV™.
Technical Specifications
Technology
Projection System: 3LCD Technology, RGB with liquid crystal shutter
LCD Panel: 0.61 inches with C2 Fine
Image
Color Light Output: 2.800 lumens - 1.900 lumens (economic) In accordance with ISO 21118:2020
White light output: 2.800 lumens - 1.900 lumens (economic) In accordance with ISO 21118:2020
Resolution: 4K PRO-UHD
High Definition (HD): 4K Technology
Aspect Ratio: 16 : 9
Contrast Ratio: 35.000 : 1
Light source: lamp
Lamp: UHE, 200 W, 4.500 h lifespan, 7.500 h lifespan (in eco mode)
Keystone correction: auto vertical: ± 30 °, manual horizontal ± 30 °
Video editing: 10 bits
2D vertical refresh rate: 192 Hz - 240 Hz
Color reproduction: up to 1.07 billion colors
Optics
Projection ratio: 1.32 - 2.15:1
Zoom: Digital, factor: 1 - 1.62
Lens: Optics
Lens shift: Manual - vertical ± 60%
Projected image diagonal: 40 inches - 500 inches
Projection distance (wide/tele): 2.34 m - 3.81 m (80 inches display)
Projection lens aperture: 1.49 - 1.77
Focal length: 18.2 mm - 29.2 mm
Focus: Manual
Control unit connectivity options
Interface: USB 2.0 type B (service only), wireless LAN IEEE 802.11a/b/g/n/ac (WiFi 5), audio output, stereo mini-jack connector, HDMI (HDCP 2.3)
Android TV: Yes
Advanced Features
Security: Kensington lock, padlock hole, security cable slot
2D Color Modes: Dynamic, Natural, Cinema, Vivid
Features and Properties: Android TV, automatic keystone correction, built-in speaker, game mode, horizontal and vertical keystone correction, long-life lamp, Quick Corner
Color Modes: Cinema, Dynamic, Natural, Vivid
General Information
Power Consumption: 301 W, 231 W (economical), 0.4 W (standby mode)
Heat Dissipation: 1.023,4 BTU/hour (max)
Power Supply: AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product Dimensions: 333? x 275 x 131 mm (width x depth x height)
Product weight: 4.1 kg
Max. noise level: Normal mode: 36 dB (A) - eco mode: 28 dB (A)
Temperature: Operation 5° C - 35° C, storage -10° C - 60° C
Humidity: Operation 20% - 80%, storage 10% - 90%
Accessories: Air filter, spare lamp
Speakers: 10 W
Package contents: Main device, power cable, remote control incl. battery, user manual, warranty card
Room/Application Type: Gaming, home theater, home photo, sports, streaming, TV and set-top boxes
Placement: Ceiling installation, tabletop
Color: White
Others
Warranty: 24 months with the supplier, lamp: 36 months or 3.000 h
Technical Specifications
Technology
Projection System: 3LCD Technology, RGB with liquid crystal shutter
LCD Panel: 0.61 inches with C2 Fine
Image
Color Light Output: 2.800 lumens - 1.900 lumens (economic) In accordance with ISO 21118:2020
White light output: 2.800 lumens - 1.900 lumens (economic) In accordance with ISO 21118:2020
Resolution: 4K PRO-UHD
High Definition (HD): 4K Technology
Aspect Ratio: 16 : 9
Contrast Ratio: 35.000 : 1
Light source: lamp
Lamp: UHE, 200 W, 4.500 h lifespan, 7.500 h lifespan (in eco mode)
Keystone correction: auto vertical: ± 30 °, manual horizontal ± 30 °
Video editing: 10 bits
2D vertical refresh rate: 192 Hz - 240 Hz
Color reproduction: up to 1.07 billion colors
Optics
Projection ratio: 1.32 - 2.15:1
Zoom: Digital, factor: 1 - 1.62
Lens: Optics
Lens shift: Manual - vertical ± 60%
Projected image diagonal: 40 inches - 500 inches
Projection distance (wide/tele): 2.34 m - 3.81 m (80 inches display)
Projection lens aperture: 1.49 - 1.77
Focal length: 18.2 mm - 29.2 mm
Focus: Manual
Control unit connectivity options
Interface: USB 2.0 type B (service only), wireless LAN IEEE 802.11a/b/g/n/ac (WiFi 5), audio output, stereo mini-jack connector, HDMI (HDCP 2.3)
Android TV: Yes
Advanced Features
Security: Kensington lock, padlock hole, security cable slot
2D Color Modes: Dynamic, Natural, Cinema, Vivid
Features and Properties: Android TV, automatic keystone correction, built-in speaker, game mode, horizontal and vertical keystone correction, long-life lamp, Quick Corner
Color Modes: Cinema, Dynamic, Natural, Vivid
General Information
Power Consumption: 301 W, 231 W (economical), 0.4 W (standby mode)
Heat Dissipation: 1.023,4 BTU/hour (max)
Power Supply: AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product Dimensions: 333? x 275 x 131 mm (width x depth x height)
Product weight: 4.1 kg
Max. noise level: Normal mode: 36 dB (A) - eco mode: 28 dB (A)
Temperature: Operation 5° C - 35° C, storage -10° C - 60° C
Humidity: Operation 20% - 80%, storage 10% - 90%
Accessories: Air filter, spare lamp
Speakers: 10 W
Package contents: Main device, power cable, remote control incl. battery, user manual, warranty card
Room/Application Type: Gaming, home theater, home photo, sports, streaming, TV and set-top boxes
Placement: Ceiling installation, tabletop
Color: White
Others
Warranty: 24 months with the supplier, lamp: 36 months or 3.000 h


















