Product description EPSON EB-PU2116W/3LCD/16000lm/WUXGA/HDMI/LAN
| Image format | Widescreen - 16:10 |
| USB connector | Yes |
| HDMI connector | Yes |
| Výstup VGA | Ano |
| Výstup DVI | Ano |
| Konektor RJ45 | Ano |
| Exact weight (kg) | 24,3 |
| HDMI (počet) | 1 ks |
| Audio 3,5mm jack | Ano |
| Značka a model | EPSON EB-PU2116W |
| Technologie | 3LCD |
| Přesná svítivost (ANSI) | 16000 |
| Svítivost (ANSI) | nad 8 100 |
| Kontrast | do 2 000:1 |
| Nativní rozlišení | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Podporované rozlišení (max) | 3840x2160 (Ultra HD, 4K) |
| Projektor pro domácí kino | Ano |
| Projektor do kanceláře | Ano |
| Projektor do školy | Ano |
| Max. velikost obrazu (palce) | 1000" |
| Přesná živ lampy v ECO (hodin) | 30000 |
| Životnost lampy v ECO (hodin) | nad 10 000 |
| Wi-Fi | Volitelně |
| Hmotnost (kg) | nad 5 |
| Hlučnost (dB, běžný provoz) | 38 |
| Osvětlení | Laser |
| Dálkový ovladač | Ano |
| WWW_MORE_DETAILS_SCRIPT | Description + Epson logo |
| Barva | Bílá |
| Umístění | Stolní/Stropní |
EB-PU2116W is an ultra-lightweight and compact 3LCD projector with high brightness.
The EB-PU2116W projector offers users significant advantages including significantly reduced size and weight, easier installation and setup, simplified maintenance, and excellent image quality. This new, ultra-lightweight and compact laser projector is designed for use in large lecture halls, live events, concerts, and conference rooms, where it provides stunning and engaging experiences.
Projection Technology: 3LCD Technology
Native Resolution: WUXGA
Supported Resolution: 4K Technology
Number of Displayed Colors: up to 1.07 billion colors
Luminosity [lm]:
*Color Light Output: 16.000 lumens - 11.200 lumens (economic) in accordance with the IDMS15 standard.4
*White light output: 16.000 lumens - 11.200 lumens (economic) In accordance with ISO 21118:2020
Contrast:
*Contrast ratio: Over 2.500.000:1
*Native Contrast: 2.000:1
Display format: 16:10
Image size [inches]: 60 inches - 1.000 inches, varies by lens
Throw Ratio: 0.35 - 7.41:1
Zoom: Motorized, factor: 1 - 1.6
Lamp Type: Laser
Lamp Life [h]: 20.000 Durability High Watches, 30.000 Hours Durability Eco
Interface: USB 2.0-A (2x), USB 2.0 type B (service only), RS-232C, Ethernet interface (1000 Base-T/ 100-Base TX/ 10-Base-T), VGA input, DVI input, HDMI input, HDBaseT, audio output, stereo mini-jack connector, wireless LAN IEEE 802.11a/b/g/n (optional), Near Field Communication (NFC), USB content playback, Remote
Power Supply: AC 200 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Power Consumption [W]: 1.083 W, 773 W (economic), 0.4 W (standby mode)
Noise level [dB]: Normal mode: 38 dB (A) - eco mode: 34 dB (A)
Dimensions [mm]: 586? x 492 x 218 mm (width x depth x height)
Weight [kg]: 24.3 kg
Package contents: Cable cover, Lens connector cap, power cable, remote control incl. battery, User Manual, Warranty Document
Warranty: 36 months.
https://www.epson.cz/cs_CZ/produkty/projektory/instalace/eb-pu2116w/p/34368
The EB-PU2116W projector offers users significant advantages including significantly reduced size and weight, easier installation and setup, simplified maintenance, and excellent image quality. This new, ultra-lightweight and compact laser projector is designed for use in large lecture halls, live events, concerts, and conference rooms, where it provides stunning and engaging experiences.
Projection Technology: 3LCD Technology
Native Resolution: WUXGA
Supported Resolution: 4K Technology
Number of Displayed Colors: up to 1.07 billion colors
Luminosity [lm]:
*Color Light Output: 16.000 lumens - 11.200 lumens (economic) in accordance with the IDMS15 standard.4
*White light output: 16.000 lumens - 11.200 lumens (economic) In accordance with ISO 21118:2020
Contrast:
*Contrast ratio: Over 2.500.000:1
*Native Contrast: 2.000:1
Display format: 16:10
Image size [inches]: 60 inches - 1.000 inches, varies by lens
Throw Ratio: 0.35 - 7.41:1
Zoom: Motorized, factor: 1 - 1.6
Lamp Type: Laser
Lamp Life [h]: 20.000 Durability High Watches, 30.000 Hours Durability Eco
Interface: USB 2.0-A (2x), USB 2.0 type B (service only), RS-232C, Ethernet interface (1000 Base-T/ 100-Base TX/ 10-Base-T), VGA input, DVI input, HDMI input, HDBaseT, audio output, stereo mini-jack connector, wireless LAN IEEE 802.11a/b/g/n (optional), Near Field Communication (NFC), USB content playback, Remote
Power Supply: AC 200 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Power Consumption [W]: 1.083 W, 773 W (economic), 0.4 W (standby mode)
Noise level [dB]: Normal mode: 38 dB (A) - eco mode: 34 dB (A)
Dimensions [mm]: 586? x 492 x 218 mm (width x depth x height)
Weight [kg]: 24.3 kg
Package contents: Cable cover, Lens connector cap, power cable, remote control incl. battery, User Manual, Warranty Document
Warranty: 36 months.
https://www.epson.cz/cs_CZ/produkty/projektory/instalace/eb-pu2116w/p/34368


























