Product description Epson EB-1780W/3LCD/3000lm/WXGA/HDMI/WiFi
| EKO produkt podle parametru EU | Ano |
| Image format | Widescreen - 16:10 |
| Konektor S - video | Ne |
| USB connector | Yes |
| Component video | No |
| Kompozitní video | Ano |
| HDMI connector | Yes |
| Speakers | Yes |
| Spotřeba energie (W) | 250 |
| Výstup VGA | Ano |
| Výstup DVI | Ne |
| Konektor RJ45 | Ne |
| Exact weight (kg) | 1,8 |
| HDMI (počet) | 1 ks |
| Značka a model | Epson EB-1780W |
| Technologie | 3LCD |
| Přesná svítivost (ANSI) | 3000 |
| Svítivost (ANSI) | 3 000 |
| Kontrast | do 10 000:1 |
| Nativní rozlišení | 1280 x 800 (WXGA) |
| Podporované rozlišení (max) | 3840x2160 (Ultra HD, 4K) |
| Max. velikost obrazu (palce) | 300" |
| Přesná živ lampy v ECO (hodin) | 7000 |
| Životnost lampy v ECO (hodin) | do 10 000 |
| Wi-Fi | Ano |
| Hmotnost (kg) | do 2,3 |
| Hlučnost (dB, běžný provoz) | 39 |
| 3D technologie | Ne |
| Krátká projekce | Ne |
| Min. projekční vzdálenost (m) | 0,7 |
| Max. projekční vzdálenost (m) | 8,10 |
| Automatické ostření | Ne |
| Interaktivní projektor | Ne |
| Dálkový ovladač | Ano |
| WWW_MORE_DETAILS_SCRIPT | Description + Epson logo |
| Barva | Bílá |
| Umístění | Stolní/Stropní |
TECHNOLOGY
Projection System: 3LCD Technology, RGB with liquid crystal shutter
LCD Panel: 0.59 inch with C2 Fine
IMAGE
Color Light Output: 3.000 lumens - 1.900 lumens (economical)
White light output: 3.000 lumens - 1.900 lumens (economic)
Resolution: WXGA, 1280 x 800, 16:10
High resolution (HD): HD ready
Aspect ratio: 16:10
Contrast ratio: 10.000 : 1
Lamp: 206 W, 4.000 h Lifespan, 7.000 h Lifetime (in eco mode)
Keystone Correction: Auto Vertical: ± 30 °, Auto Horizontal ± 20 °
Video Editing: 10 bits
2D Vertical Refresh Rate: 100 Hz - 120 Hz
Color Reproduction: Up to 1.07 billion colors
OPTICS
Projection Ratio: 1.04 - 1.26:1
Zoom: Manual, Factor: 1 - 1.2
Projected Image Diagonal: 30 inches - 300 inches
Projection Distance - Wide: 0.7 m - 6.8 m
Projection Distance - Tele: 0.8 m - 8.2 m
Projection Distance (wide/tele): 1.35 m - 1.62 m (60 inch display)
Projection Lens Aperture: 1.58 - 1.7
Focal Length: 13.52 mm - 16.22 mm
Focus: Manual
Shift: 10:1
CONNECTIVITY OPTIONS
USB Display Function: 3-in-1: image / mouse / sound
Interface: USB 2.0 type A, USB 2.0 type B, VGA input, HDMI input, Composite input, Audio input, stereo mini-jack connector, MHL, Wireless LAN IEEE 802.11 b/g/n
Smart Device Connection: Ad-hoc / Infrastructure
ADVANCED FEATURES
Security: Kensington lock, Wireless LAN security, Password protection
3D: No
Features and Functions: A/V Mute Slider, Built-in Speaker, Compatible with Document Cameras, JPEG Viewer, MHL Interface for Audio/Video, PC-Free, Quick Corner, Split Screen Function, iProjection App Set-Up by QR Code
Color Modes: Whiteboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB, DICOM SIM
GENERAL INFORMATION
Power Consumption: 277 W, 200 W (economy), 0.34 W (standby)
Power Supply: AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product Dimensions: 292 x 213 x 44 mm (width x depth x height)
Product Weight: 1.8 kg
Max. noise level: Normal mode: 39 dB (A) - Eco mode: 30 dB (A)
Temperature: Operation 5° C - 40° C, Storage -10° C - 60° C
Humidity: Operation 20% - 80%, Storage 10% - 90%
Included software: EasyMP Multi PC Projection
Accessories: Document camera
Speakers: 1 W
Package contents: Carrying case, VGA cable, Power cable, Remote control incl. battery, Software (CD)
Colour: White / Black
Others
TCO Certified: Yes
Warranty: 5 years with the supplier, Lamp: 5 years or 1.000 h
Projection System: 3LCD Technology, RGB with liquid crystal shutter
LCD Panel: 0.59 inch with C2 Fine
IMAGE
Color Light Output: 3.000 lumens - 1.900 lumens (economical)
White light output: 3.000 lumens - 1.900 lumens (economic)
Resolution: WXGA, 1280 x 800, 16:10
High resolution (HD): HD ready
Aspect ratio: 16:10
Contrast ratio: 10.000 : 1
Lamp: 206 W, 4.000 h Lifespan, 7.000 h Lifetime (in eco mode)
Keystone Correction: Auto Vertical: ± 30 °, Auto Horizontal ± 20 °
Video Editing: 10 bits
2D Vertical Refresh Rate: 100 Hz - 120 Hz
Color Reproduction: Up to 1.07 billion colors
OPTICS
Projection Ratio: 1.04 - 1.26:1
Zoom: Manual, Factor: 1 - 1.2
Projected Image Diagonal: 30 inches - 300 inches
Projection Distance - Wide: 0.7 m - 6.8 m
Projection Distance - Tele: 0.8 m - 8.2 m
Projection Distance (wide/tele): 1.35 m - 1.62 m (60 inch display)
Projection Lens Aperture: 1.58 - 1.7
Focal Length: 13.52 mm - 16.22 mm
Focus: Manual
Shift: 10:1
CONNECTIVITY OPTIONS
USB Display Function: 3-in-1: image / mouse / sound
Interface: USB 2.0 type A, USB 2.0 type B, VGA input, HDMI input, Composite input, Audio input, stereo mini-jack connector, MHL, Wireless LAN IEEE 802.11 b/g/n
Smart Device Connection: Ad-hoc / Infrastructure
ADVANCED FEATURES
Security: Kensington lock, Wireless LAN security, Password protection
3D: No
Features and Functions: A/V Mute Slider, Built-in Speaker, Compatible with Document Cameras, JPEG Viewer, MHL Interface for Audio/Video, PC-Free, Quick Corner, Split Screen Function, iProjection App Set-Up by QR Code
Color Modes: Whiteboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB, DICOM SIM
GENERAL INFORMATION
Power Consumption: 277 W, 200 W (economy), 0.34 W (standby)
Power Supply: AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product Dimensions: 292 x 213 x 44 mm (width x depth x height)
Product Weight: 1.8 kg
Max. noise level: Normal mode: 39 dB (A) - Eco mode: 30 dB (A)
Temperature: Operation 5° C - 40° C, Storage -10° C - 60° C
Humidity: Operation 20% - 80%, Storage 10% - 90%
Included software: EasyMP Multi PC Projection
Accessories: Document camera
Speakers: 1 W
Package contents: Carrying case, VGA cable, Power cable, Remote control incl. battery, Software (CD)
Colour: White / Black
Others
TCO Certified: Yes
Warranty: 5 years with the supplier, Lamp: 5 years or 1.000 h


















