Product description ASUS Swift PG38UQ 90LM08M0-B01170 Monitor, ROG, 38", IPS, 4K UHD, 144Hz, 1ms, Black, 2R
| Herní provedení | Ano |
| Method of use | Gaming |
| Diagonal (") | 38 |
| Point spacing (mm) | 0,219 |
| Image format | Widescreen - 16:9 |
| Screen type | LCD IPS/PLS/WVA |
| Prohnutý monitor | Ne |
| Brightness (cd/m2) | 350 |
| Brightness (cd/m2) - range | 251 - 400 |
| Contrast (static) | 1 000:1 |
| Response time (ms) | 1 |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 144 |
| FreeSync | Ano |
| G-Sync | Ano |
| Resolution | 3840x2160 (Ultra HD, 4K) |
| Resolution - standard | 4K |
| Viewing angle ver./ hor. | 178/178 |
| Color depth | 16.7 million |
| VESA standard | Yes |
| VESA mounting dimensions | 100 x 100 |
| DisplayPort connector | Yes |
| DP number | 1 |
| USB connector | Yes |
| USB-C connector | No |
| Konektor SCART | Ne |
| Component video | No |
| Kompozitní video | Ne |
| HDMI connector | Yes |
| HDMI version | Version 2.1 |
| Dimensions (WxHxD mm) | 861 x 522,2 x 47,8 |
| Weight range (kg) | from 5,1 to 10 kg |
| Wall mounting | Yes |
| Speakers | Yes |
| Webkamera | Ne |
| Pivot | No |
| Spotřeba energie (W) | 50 |
| Energy efficiency class | G |
| Záruka | 2 Roky |
| Displej - typ | Matný |
| Displej - dotykový | Ne |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Konektor RJ45 | Ne |
| Exact weight (kg) | 9,04 |
| Total power [W] | 10 |
| Barva | Černá |
| Adaptive-Sync | Ano |
*Trace Free Technology
*GamePlus
*Low Blue Light
*HDCP Support 2.2
*Game Visual
*VRR Technology (Adaptive-Sync)
*Extreme Low Motion Blur
*ELMB Sync
*Shadow Boost
*Display Widget, DisplayWidget Center
*PIP (PbP) Technology
Screen Type: Fast IPS
Backlight: WLED
Diagonal [inches]: 38
Resolution: 3840 x 2160
Pixel Pitch [mm]: 0.219 mm
Refresh rate [Hz]: 144 Hz
Aspect ratio: 16:9
Display surface: Non-Glare
Brightness [cd/m2]: 350
Contrast: 1000:1
Response time [ms]: 1 ms (GTG)
Viewing angles (Horizontal/Vertical): 178°/ 178°
Number of colors: 16.7 M
Speakers: 5W x 2
Connectors:
*DisplayPort 1.4 DSC x 1
*HDMI (v2.1) x 2
*Earphone jack
*USB Hub: 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A
Power Supply: 100-240V, 50/60Hz
Power Consumption [W]: <50 W
Stand By Mode [W]: <0.5 W
Wall Mount: 100 x 100 mm
Monitor Tilt:
*1/4" Tripod Socket
*Tilt (+5° ~ -5°)
Color: Black
Dimensions (with stand, WxHxD mm): 861 x 583.9 x 255.4 mm
Dimensions (without stand, WxHxD mm): 861 x 522.2 x 47.8 mm
Weight [kg]: 9.04 Kg/ 10.23 Kg
Warranty: 24 months.
https://rog.Asus.com/monitors/above-34-inches/rog-swift-pg38uq/
ROG Swift PG38UQ
- 38-inch gaming monitor with 4K UHD resolution (3840 x 2160), 144Hz refresh rate, and Adaptive-Sync technology for exceptionally smooth gaming visuals
- ASUS Fast IPS technology enables a 1 ms (GTG) response time for sharp gaming visuals with high frame rates.
- High Dynamic Range (HDR) technology with DisplayHDR 600 certification and 98% professional DCI-P3 color gamut ensures exceptional contrast and color performance.
- HDMI 2.1 supports native 4K 120 Hz gaming without chroma subsampling (4:4:4) on PlayStation 5 and Xbox Series X systems.
- Extensive connectivity options including DisplayPort 1 interface.4 with Display Stream Compression (DSC) technology, HDMI 2.1. USB hubs and tripod sockets on the top of the monitor.
- Compatible with NVIDIA G-SYNC and includes AMD FreeSync Premium Pro and VESA AdaptiveSync144Hz technologies, ensuring exceptionally smooth, tear-free visuals with low latency.
THE FIRST 38-INCH GAMING MONITOR HDMI 2.1 IN THE WORLD
ROG Swift PG38UQ is the first 38-inch gaming monitor with HDMI 2.1 in the world that provides 4K UHD resolution and a 1 ms GTG response time for super-fast gaming on a large screen. Thanks to Display Stream Compression (DSC) technology and Adaptive-Sync, the Swift PG38UQ allows through HDMI 2.1 exceptionally smooth 4K 120 Hz gaming on the latest consoles. Additionally, the 98% DCI-P3 color gamut and DisplayHDR 600 certification ensure accurate colors.
SUPER FAST GAMING WITH HDMI 2.1
HDMI 2.1 enables stunning gaming experiences on the latest consoles and provides players with native 4K UHD resolution images with an impressive refresh rate of up to 120 Hz without chroma subsampling.
GREAT SUCCESS WITH NEXT-GEN GAMING
On PC, the game is even better, with the latest graphics cards offering up to 4K 144 Hz. DSC technology supports 4K UHD resolution through a single DisplayPort 1 connection.4 by compressing and decompressing each frame on the fly without any loss of image quality.
ULTRA-FAST REFRESH RATE 144 HZ AND 1MS GTG
From fast-paced first-person shooters to real-time strategies - play the latest games at the highest graphic settings with a buttery smooth display of 144 frames per second with a 1 ms GTG response time.
ADAPTIVE-SYNC TECHNOLOGY FOR SMOOTH GAMING
Certification compatible with G-Sync and FreeSync Premium technologies ensures that the ROG Swift PG38UQ delivers exceptionally smooth visuals with low latency.
HIGH DYNAMIC RANGE (HDR) WITH EXCEPTIONAL COLORS
The DCI-P3 98% color gamut and excellent color contrast ensure that the monitor meets the DisplayHDR 600 certification standards. Enjoy true-to-life colors along with the brightest whites and the deepest shades of black.
ASUS DYNAMIC SHADOW BOOST
This technology automatically brightens dark areas of the image without altering other areas. Facilitates the detection of enemies hidden in dark areas of the map and enhances the overall viewing experience.
GAMEPLUS
The integrated GamePlus hotkey, an exclusive feature of ASUS, offers gaming enhancements to help you get more out of your game. This feature was developed in collaboration with professional players, allowing them to train and improve their gaming skills.
EXTREMELY LOW MOTION BLUR (ELMB) SYNC
Thanks to ELMB synchronization, you can simultaneously enable low motion blur technology and adaptive sync, which eliminates ghosting and tearing, ensuring exceptionally sharp games with high frame rates.
DISPLAYWIDGET CENTER
The new DisplayWidget Center software allows users to easily change monitor settings features using an intuitive interface and a mouse - eliminating the need to access the OSD menu.
ROBUST CONNECTIVITY
Notice:
Description, images, and individual parameters may vary depending on the selected model and configuration.















