Product description ASUS ProArt PA32UCG-K 90LM03H0-B05370 Monitor, 32", IPS, 4K UHD, 120Hz, 5ms, Black, 3R
| Method of use | Professional graphics |
| Diagonal (") | 32 |
| Point spacing (mm) | 0,1845 |
| Image format | Widescreen - 16:9 |
| Screen type | LCD IPS/PLS/WVA |
| Prohnutý monitor | Ne |
| Brightness (cd/m2) | 1000 |
| Brightness (cd/m2) - range | 501 - 1000 |
| Contrast (static) | 1 000:1 |
| Response time (ms) | 5 |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 120 |
| FreeSync | Ne |
| FreeSync 2 | Ano |
| G-Sync | Ne |
| Resolution | 3840x2160 (Ultra HD, 4K) |
| Resolution - standard | 4K |
| Viewing angle ver./ hor. | 178/178 |
| Color depth | 1.07 billion |
| VESA standard | Yes |
| VESA mounting dimensions | 100 x 100 |
| DisplayPort connector | Yes |
| DP number | 1 |
| USB connector | Yes |
| USB-C connector | Yes |
| Konektor SCART | Ne |
| Component video | No |
| Kompozitní video | Ne |
| HDMI connector | Yes |
| HDMI version | Version 2.1 |
| Dimensions (WxHxD mm) | 727 x 426 x 93 |
| Weight range (kg) | from 5,1 to 10 kg |
| Wall mounting | Yes |
| Speakers | Yes |
| Webkamera | Ne |
| Pivot | Yes |
| Height-adjustable stand | Yes |
| Spotřeba energie (W) | 55 |
| Power Delivery | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| Záruka | 3 Roky |
| Displej - dotykový | Ne |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Exact weight (kg) | 9,7 |
| Total power [W] | 6 |
| Výkon Power Delivery (W) | 60 |
| Funkce Daisy Chain | Ano |
| Barva | Černá |
| VESA Certifikace HDR | DisplayHDR 1400 |
*Dolby Vision
*HDR-10
*ProArt Hardware Calibration
*Thunderbolt 3
*VESA DisplayHDR 1400
Screen Type: IPS
Backlight: Mini LED
Diagonal [inches]: 32
Resolution: 3840 x 2160
Pixel Pitch [mm]: 0.1845 mm
Refresh Rate: 120 Hz
Aspect Ratio: 16:9
Display Surface: Non-Glare
Brightness [cd/m2]: 1000, (HDR, Peak): 1,600
Contrast: 1000:1
Response Time [ms]: 5 ms (GTG)
Viewing Angles (Horizontal/Vertical): 178°/ 178°
Number of Colors: 1073.7 M (10 bit)
Connectors:
*Thunderbolt 3 x 2 (Daisy Chain)
*DisplayPort 1.4 DSC x 1
*HDMI(v2.1) x 1
*HDMI(v2.0) x 2
*USB Hub (3 ports USB 3.1)
*Earphone Jack
*USB-C Power Delivery: 60 W
Power Supply: 100-240V, 50/60Hz
Power Consumption [W]: <55 W
Stand By Mode [W]: <0.5 W
Wall Mount: 100 x 100 mm
Monitor Tilt:
*Tilt (+23° ~ -5°)
*Pivot (+90° ~ -90°)
*Height Adjustment: 0~130 mm
Color: black
Dimensions (with stand, WxHxD mm): 727 x (470~600) x 240 mm
Dimensions (without stand, WxHxD mm): 727 x 426 x 93 mm
Weight [kg]: 9.7 Kg/ 14.64 Kg
Warranty: 36 months.
https://www.Asus.com/Displays-Desktops/Monitors/ProArt/ProArt-Display-PA32UCG-K/
ProArt Display PA32UCG-K
ASUS ProArt Display PA32UCG-K - 32-inch, 4K HDR, 1600 nits, 1152 zones Mini LED backlight, 120Hz VRR, FreeSync2 HDR, Dolby Vision, HDR-10, HLG, Delta E < 1, DCI-P3, ProArt Hardware Calibration, Thunderbolt™ 3, HDMI(v2.1), VESA DisplayHDR 1400, X-rite i1 Display Pro included
- 32-inch mini LED backlight with 1,152 local dimming zones, providing a peak brightness of 1600 nits and a sustained brightness of 1000 nits across the entire screen.
- Support for multiple HDR formats (Dolby Vision, HDR-10, HLG) offers a realistic experience and flexibility
- 48~120 Hz Variable Refresh Rate (VRR) with FreeSync Premium Pro technology for game developers
- True 10-bit colors with Quantum-dot technology provide DCI-P3, Rec. 2020, Adobe RGB and sRGB for exceptional color fidelity
- World-leading color performance with Delta E < 1 and ASUS ProArt Hardware Calibration technology for optimizing color accuracy, uniformity, and color profile reversion
- Rich connectivity includes dual Thunderbolt™ 3, DisplayPort, HDMI port (v2.1) and a built-in USB hub
- X-rite i1 Display Pro included
The world's first monitor with HDR 1600 nits and 120 Hz*
It's time to try the ASUS ProArt Display PA32UCG-K - the world's first display with HDR 1600 and a variable refresh rate of up to 120 Hz. Its mini-LED backlighting provides a peak brightness of 1600 nits and a sustained brightness of 1000 nits, with a peak color difference Delta E < 1. Additionally, convenient hardware calibration, the new HDMI interface (v2.1), and Thunderbolt™ 3 with rich connectivity options enable seamless and efficient creative work, making it ideal for content creators.
Impeccably Crafted Visual Effects
The Mini-LED backlight technology uses smaller LED diodes, providing up to three times the number of LEDs compared to a regular panel of similar size. Densely packed mini LED diodes allow for increased granularity and brightness. Individual backlight control in an impressive 1152 zones also ensures higher brightness and rich dark colors, providing unparalleled contrast and precise HDR content reproduction.
Darker Blacks, Brighter Whites
As a G-SYNC Ultimate display, the Swift PG32UQX is equipped with the latest NVIDIA® G-SYNC® processors, providing the best gaming experiences, including realistic HDR, stunning contrast, cinematic colors, and very low latency.
Transform Your Viewing Experience
Quantum Dot technology provides 98% DCI-P3, 99.5% Adobe RGB, 100% sRGB, 100% Rec. 709 and Rec. 2020 color spaces for video editing and post-production. Its true 10-bit IPS panel with a peak brightness of 1600 nits and Quantum Dot technology provides content creators with a wide color spectrum to work with.
Ideal for game developers and video editors
The PA32UCG-K monitor offers a variable refresh rate (VRR) up to 120 Hz with FreeSync Premium Pro technology, allowing game developers to create fast-rendering games and perform quality checks on a single display. Thanks to the HDMI(v2.1) With support for 4K 120 Hz, it is also ideal for video editors, allowing them to work with high-quality and detailed images at a super-smooth frame rate, providing a comfortable viewing experience.















