Product description ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA BM1403CDA-S60261XA Laptop, R5-7535U, 14", FHD, 16GB, 512GB SSD, AMD int, W11P EDU, Gray, 2R
| Výrobce | AMD |
| Typ CPU | AMD Ryzen 5 |
| Generace CPU | AMD řady 7000 |
| Přesný model | R5-7535U |
| Zákl.frekvence jádra CPU (GHz) | 2,9 |
| Počet jader | 6 |
| Model určen pro školy | Ano |
| Kapacita přesná (GB) | 512GB |
| Podsvícení klávesnice | Ano |
| Screen type | LCD IPS/PLS/WVA |
| DisplayPort connector | No |
| HDMI connector | Yes |
| HDMI version | Version 1.4 |
| Webkamera | Ano |
| Výkon napájecího zdroje (W) | 65 |
| Napájecí konektor | USB - C |
| Model notebooku | BM1403CDA |
| Typ notebooku | Notebook pro školství |
| Displej - úhlopříčka [palce] | 14 |
| Displej - velikost | 14" - 14,9" |
| Displej - typ | Antireflexní |
| Displej - rozlišení | 1920x1080 |
| Paměť - velikost (GB) | 16 |
| Počet paměti RAM | 16GB (1x 16GB) |
| Typ paměti | DDR5 |
| Rozměry paměti | SODIMM |
| Paměť - počet slotů celkem | 2 |
| Paměť - počet volných slotů | 1 |
| Paměť - maximální velikost | 64 |
| Disk - typ | SSD |
| Optická mechanika | Ne |
| Čtečka karet | Ne |
| Grafická karta | integrovaná |
| Modelová řada GPU | AMD Radeon 660M Graphics |
| Polohovací zařízení | TouchPad |
| Čtečka čipových karet | Ne |
| Čtečka otisku prstů | Ano |
| Displej - dotykový | Ne |
| Dotyk aktivní pero (v balení) | Ne |
| USB 3.x (počet) | 2 ks |
| USB 3.x | Ano |
| USB 2.0 (počet) | 0 ks |
| USB 2.0 | Ne |
| USB 3.x Type-C (počet) | 2 ks |
| USB 3.x Type-C | Ano |
| Thunderbolt 4 / USB 4 (počet) | 0 ks |
| Thunderbolt 4 / USB 4 Type-C | Ne |
| Thunderbolt 3 (kompatibilní) | Ne |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Výstup mini/micro HDMI | Ne |
| Výstup mini DisplayPort | Ne |
| Sériový port | Ne |
| Konektor RJ45 | Ano |
| Bluetooth | Ano |
| Wi-Fi | Ano |
| WiDi | Ne |
| Express card | Ne |
| TPM 2.0 | Ano |
| Standard MIL-STD 810G/H | Ano |
| Operační systém | Windows 11 Pro Education |
| Materiál notebooku | Plast |
| Barva | Šedá |
| Exact weight (kg) | 1,4 |
| Hmotnost | Velmi lehký od 1,01 do 1,5 kg |
| Baterie - články | 3 články |
| Typ baterie | Li-Ion (Lithium-iontová) |
| Záruka notebooku | 2R |
| Typ SSD | M.2 2280 |
| Ethernet | 1 Gbs |
| Datové sítě | Nepodporuje |
| NFC | Ne |
| Audio 3,5mm jack | Ano |
| Výška (mm) | 214,4 |
| Šířka (mm) | 324,5 |
| Hloubka (mm) | 19,7 |
| TCO Certified | Ano |
| TCO Certified number | N1024120031 |
| Max.frekvence jádra CPU (GHz) | 4,55 |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 300 |
| Baterie - kapacita (Wh) | 50 |
| CPU s podporou AI | Ne |
| Bluetooth verze | 05.III |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 802.11ax |
| Power Delivery - USB-C | Napájení a DisplayPort |
| Konstrukce notebooku | Klasická konstrukce |
| Numerická část | Ne |
| NPU - počet TOPs | Nepodporuje |
ASUS ExpertBook BM1 (BM1403)
* military standard MIL-STD 810H
* Copilot key
Operating System: Windows 11 Pro Education
(Models with Windows EDU operating system may legally be used only by educational institutions, academic staff, and other entities that meet Microsoft's licensing conditions!) https://www.Microsoft.com/cs-cz/education/jak-nakoupit/licencovani
Processor: AMD Ryzen 5 7535U (6 cores, 12 threads, 2.9/4.55 GHz, 16 MB cache)
Memory: 16GB DDR5 SO-DIMM
Number of slots (total/free): 2x DDR5 SO-DIMM slot (2/1)
Maximum size: 64GB
Hard drive: 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Hard Drive Expansion Slots: 1x M.2 SSD
Optical Drive: no
Chip Card Reader: no
Display: 14" FHD (1920x1080) 16:9, anti-glare, LED, 300 nits, 45% NTSC
Graphics Card: Integrated AMD Radeon 660M
Audio: sound by Dirac, integrated speaker, integrated microphone
Web Camera: yes
Pointing Device: Touchpad
Backlit Keyboard: yes
Numeric Keypad: no
Fingerprint Reader: yes
Network: GbE
Wireless Communication: WLAN + Bluetooth (Wi-Fi 802.11ax 2*2 + Bluetooth® 5.3)
USB Ports:
* 2x USB 3.2 Gen 1 Type A
* 2x USB 3.2 Gen 2 Type C support DP/PD
Additional ports:
* 1x HDMI 1.4
* 1x 3.5mm combined audio jack
* 1x RJ45 Gigabit Ethernet
* 1x Kensington security slot
Battery: 50Wh, 3S1P, 3-cell Li-ion
Power Supply: 65W AC, USB-C
Security Management: HDD protection and user password security, user password protection during BIOS boot, Trusted Platform Module (TPM) 2.0, user password for BIOS setup, Support Absolute Persistence 2.0 (Computrace), fingerprint sensor integrated with touchpad, Kensington Nano Security Slot™, Microsoft Pluton Security Processor
Color: gray (Gentle Grey)
Material: plastic
Dimensions: 324.5x214.4x19.7mm
Weight: approx. 1.4kg
Warranty: 2 years
Two-year premium ASUS Pick-up and Return warranty for both business and private individuals FREE.
For details, see here: https://www.Asus.com/cz/event/bezstarostny_servis
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/laptops/for-work/expertbook/asus-expertbook-bm1-bm1403/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in related products.
All about AMD processors here: https://amd.atcomp.cz
* military standard MIL-STD 810H
* Copilot key
Operating System: Windows 11 Pro Education
(Models with Windows EDU operating system may legally be used only by educational institutions, academic staff, and other entities that meet Microsoft's licensing conditions!) https://www.Microsoft.com/cs-cz/education/jak-nakoupit/licencovani
Processor: AMD Ryzen 5 7535U (6 cores, 12 threads, 2.9/4.55 GHz, 16 MB cache)
Memory: 16GB DDR5 SO-DIMM
Number of slots (total/free): 2x DDR5 SO-DIMM slot (2/1)
Maximum size: 64GB
Hard drive: 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Hard Drive Expansion Slots: 1x M.2 SSD
Optical Drive: no
Chip Card Reader: no
Display: 14" FHD (1920x1080) 16:9, anti-glare, LED, 300 nits, 45% NTSC
Graphics Card: Integrated AMD Radeon 660M
Audio: sound by Dirac, integrated speaker, integrated microphone
Web Camera: yes
Pointing Device: Touchpad
Backlit Keyboard: yes
Numeric Keypad: no
Fingerprint Reader: yes
Network: GbE
Wireless Communication: WLAN + Bluetooth (Wi-Fi 802.11ax 2*2 + Bluetooth® 5.3)
USB Ports:
* 2x USB 3.2 Gen 1 Type A
* 2x USB 3.2 Gen 2 Type C support DP/PD
Additional ports:
* 1x HDMI 1.4
* 1x 3.5mm combined audio jack
* 1x RJ45 Gigabit Ethernet
* 1x Kensington security slot
Battery: 50Wh, 3S1P, 3-cell Li-ion
Power Supply: 65W AC, USB-C
Security Management: HDD protection and user password security, user password protection during BIOS boot, Trusted Platform Module (TPM) 2.0, user password for BIOS setup, Support Absolute Persistence 2.0 (Computrace), fingerprint sensor integrated with touchpad, Kensington Nano Security Slot™, Microsoft Pluton Security Processor
Color: gray (Gentle Grey)
Material: plastic
Dimensions: 324.5x214.4x19.7mm
Weight: approx. 1.4kg
Warranty: 2 years
Two-year premium ASUS Pick-up and Return warranty for both business and private individuals FREE.
For details, see here: https://www.Asus.com/cz/event/bezstarostny_servis
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/laptops/for-work/expertbook/asus-expertbook-bm1-bm1403/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in related products.
All about AMD processors here: https://amd.atcomp.cz















