Product description ASUS ExpertBook B5 B5605CVA B5605CVA-MB0041X Laptop, i5-13420H, 16", WUXGA, 16GB, 512GB, Intel int, W11P, Gray, 3R
| Výrobce | INTEL |
| Typ CPU | Intel Core i5 |
| Generace CPU | Intel 13. generace |
| Přesný model | i5-13420H |
| Zákl.frekvence jádra CPU (GHz) | 2,1 |
| Počet jader | 8 |
| Kapacita přesná (GB) | 512GB |
| Podsvícení klávesnice | Ano |
| Screen type | LCD IPS/PLS/WVA |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 60 |
| DisplayPort connector | No |
| HDMI connector | Yes |
| HDMI version | Version 2.1 |
| Webkamera | Ano |
| Výkon napájecího zdroje (W) | 65 |
| Napájecí konektor | USB - C |
| Model notebooku | B5605CVA |
| Typ notebooku | Pracovní notebook |
| Displej - úhlopříčka [palce] | 16 |
| Displej - velikost | 16" |
| Displej - typ | Antireflexní |
| Displej - rozlišení | 1920x1200 |
| Paměť - velikost (GB) | 16 |
| Počet paměti RAM | 16GB (1x 16GB) |
| Typ paměti | DDR5 |
| Rozměry paměti | SODIMM |
| Paměť - počet slotů celkem | 2 |
| Paměť - počet volných slotů | 1 |
| Disk - typ | SSD |
| Optická mechanika | Ne |
| Čtečka karet | Ano |
| Grafická karta | integrovaná |
| Modelová řada GPU | Intel Iris/Intel UHD Graphics |
| Polohovací zařízení | TouchPad |
| Rozlišení webkamery | 1080p |
| Podpora Windows Hello | Ano |
| Čtečka čipových karet | Ano |
| Čtečka otisku prstů | Ano |
| Displej - dotykový | Ne |
| Dotyk aktivní pero (v balení) | Ne |
| USB 3.x (počet) | 2 ks |
| USB 3.x | Ano |
| USB 2.0 (počet) | 0 ks |
| USB 2.0 | Ne |
| USB 3.x Type-C (počet) | 0 ks |
| USB 3.x Type-C | Ne |
| Thunderbolt 4 / USB 4 (počet) | 2 ks |
| Thunderbolt 4 / USB 4 Type-C | Ano |
| Thunderbolt 3 (kompatibilní) | Ne |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Výstup mini/micro HDMI | Ne |
| Výstup mini DisplayPort | Ne |
| Sériový port | Ne |
| Konektor RJ45 | Ano |
| Bluetooth | Ano |
| Wi-Fi | Ano |
| WiDi | Ne |
| Express card | Ne |
| Bezpečnostní prvky | Ano |
| TPM 2.0 | Ano |
| Standard MIL-STD 810G/H | Ano |
| Operační systém | Windows 11 Pro |
| Materiál notebooku | Hliník |
| Barva | Šedá |
| Exact weight (kg) | 1,77 |
| Hmotnost | Lehký od 1,51 do 2 kg |
| Baterie - články | 3 články |
| Typ baterie | Li-Ion (Lithium-iontová) |
| Záruka notebooku | 3R |
| Typ SSD | M.2 |
| Ethernet | 1 Gbs |
| Datové sítě | Nepodporuje |
| NFC | Ne |
| Audio 3,5mm jack | Ano |
| Výška (mm) | 25,39 |
| Šířka (mm) | 35,84 |
| Hloubka (mm) | 1,78 |
| Max.frekvence jádra CPU (GHz) | 4,6 |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 300 |
| Baterie - kapacita (Wh) | 63 |
| CPU s podporou AI | Ne |
| Bluetooth verze | 05.III |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E 802.11ax |
| Power Delivery - USB-C | Napájení a DisplayPort |
| Konstrukce notebooku | Klasická konstrukce |
| Numerická část | Ano |
| Thunderbolt 5 | Ne |
| NPU - počet TOPs | Nepodporuje |
ASUS ExpertBook B5 (B5605CVA-MB0041X)
* Military-grade durability according to MIL-STD 810H
* Aluminum chassis, eco-friendly materials (PCR and PIR)
Operating System: Windows 11 Pro
Processor: Intel Core i5-13420H (2.1 GHz, up to 4.6 GHz, 8 cores, 12 threads)
Memory: 16GB DDR5 SO-DIMM
Number of slots (total/free): 2 / 1
Total memory: 16 GB DDR5
Hard drive: 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
Optical Drive: No
Card Reader: MicroSD, Smart card reader
Display: 16" WUXGA (1920 × 1200), IPS-level, 60Hz, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC
Graphics Card: Intel Iris Xe Graphics
Audio: Dirac audio, Smart Amp, 2 microphones, 3.5mm audio jack
Web camera: 1080p FHD with IR (Windows Hello), mechanical shutter
Pointing device: Touchpad
Backlit keyboard: Yes
Numeric keypad: Yes
Fingerprint reader: Yes (integrated in the power button)
Network: LAN 10/100/1000 Mbps
Wireless communication: Wi-Fi 6E (802.11ax, 2×2) + Bluetooth 5.3
USB Ports:
* 2× USB 3.2 Gen 2 Type-A
* 2× Thunderbolt 4 (USB4, DisplayPort, Power Delivery)
* 1× HDMI 2.1 TMDS
* 1× RJ45 LAN
* 1× 3.5mm combo audio jack
* MicroSD reader
* Smart Card reader
Battery: 63Wh, 3-cell Li-ion
Power: USB-C 65W adapter (20V, 3.25A)
Security Management: TPM 2.0, IR camera (Windows Hello), fingerprint reader, secure BIOS, Microsoft Secured-core PC, Intel Boot Guard, Computrace support
Color: Gentle Grey (aluminum)
Dimensions: 35.84 × 25.39 × 1.78–1.79 cm
Weight: 1.77 kg
Warranty: 3 years OnSite NBD (next business day customer repair)
Recycled materials: 30–50% PCR/PIR in chassis, keyboard, speakers, and battery
3-year warranty with next-day on-site repair included.
For details, see here: https://www.Asus.com/cz/support
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/cz/laptops/for-work/expertbook/expertbook-b5-16-b5605cva/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in the related products.
* Military-grade durability according to MIL-STD 810H
* Aluminum chassis, eco-friendly materials (PCR and PIR)
Operating System: Windows 11 Pro
Processor: Intel Core i5-13420H (2.1 GHz, up to 4.6 GHz, 8 cores, 12 threads)
Memory: 16GB DDR5 SO-DIMM
Number of slots (total/free): 2 / 1
Total memory: 16 GB DDR5
Hard drive: 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
Optical Drive: No
Card Reader: MicroSD, Smart card reader
Display: 16" WUXGA (1920 × 1200), IPS-level, 60Hz, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC
Graphics Card: Intel Iris Xe Graphics
Audio: Dirac audio, Smart Amp, 2 microphones, 3.5mm audio jack
Web camera: 1080p FHD with IR (Windows Hello), mechanical shutter
Pointing device: Touchpad
Backlit keyboard: Yes
Numeric keypad: Yes
Fingerprint reader: Yes (integrated in the power button)
Network: LAN 10/100/1000 Mbps
Wireless communication: Wi-Fi 6E (802.11ax, 2×2) + Bluetooth 5.3
USB Ports:
* 2× USB 3.2 Gen 2 Type-A
* 2× Thunderbolt 4 (USB4, DisplayPort, Power Delivery)
* 1× HDMI 2.1 TMDS
* 1× RJ45 LAN
* 1× 3.5mm combo audio jack
* MicroSD reader
* Smart Card reader
Battery: 63Wh, 3-cell Li-ion
Power: USB-C 65W adapter (20V, 3.25A)
Security Management: TPM 2.0, IR camera (Windows Hello), fingerprint reader, secure BIOS, Microsoft Secured-core PC, Intel Boot Guard, Computrace support
Color: Gentle Grey (aluminum)
Dimensions: 35.84 × 25.39 × 1.78–1.79 cm
Weight: 1.77 kg
Warranty: 3 years OnSite NBD (next business day customer repair)
Recycled materials: 30–50% PCR/PIR in chassis, keyboard, speakers, and battery
3-year warranty with next-day on-site repair included.
For details, see here: https://www.Asus.com/cz/support
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/cz/laptops/for-work/expertbook/expertbook-b5-16-b5605cva/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in the related products.















