Product description ASUS ExpertBook B5 B5404CMA B5404CMA-Q50799 Laptop, U5-125H, 14,0", WUXGA, 16GB, 512GB, Arc Xe, without OS, Black, 3R
| Výrobce | INTEL |
| Typ CPU | Intel Core Ultra 5 |
| Generace CPU | Intel Ultra 1. generace |
| Přesný model | u5-125H |
| Zákl.frekvence jádra CPU (GHz) | 1,2 |
| Počet jader | 14 |
| Kapacita přesná (GB) | 512GB |
| Podsvícení klávesnice | Ano |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 60 |
| DisplayPort connector | No |
| HDMI connector | Yes |
| HDMI version | Version 2.1 |
| Webkamera | Ano |
| Výkon napájecího zdroje (W) | 65 |
| Napájecí konektor | USB - C |
| Model notebooku | B5404CMA |
| Typ notebooku | Pracovní notebook |
| Displej - úhlopříčka [palce] | 14 |
| Displej - velikost | 14" - 14,9" |
| Displej - typ | Antireflexní |
| Displej - rozlišení | 1920x1200 |
| Paměť - velikost (GB) | 16 |
| Počet paměti RAM | 16GB (1x 16GB) |
| Typ paměti | DDR5 |
| Rozměry paměti | SODIMM |
| Paměť - počet slotů celkem | 2 |
| Paměť - počet volných slotů | 1 |
| Paměť - rychlost | 5200 |
| Provoz s více disky (počet) | 1 |
| Optická mechanika | Ne |
| Čtečka karet | Ne |
| Grafická karta | integrovaná |
| Modelová řada GPU | Intel Arc/Intel Graphics |
| Polohovací zařízení | TouchPad |
| Rozlišení webkamery | 1080p |
| Podpora Windows Hello | Ano |
| Čtečka čipových karet | Ano |
| Čtečka otisku prstů | Ano |
| Displej - dotykový | Ne |
| Dotyk aktivní pero (v balení) | Ne |
| USB 3.x (počet) | 2 ks |
| USB 3.x | Ano |
| USB 2.0 (počet) | 0 ks |
| USB 2.0 | Ne |
| USB 3.x Type-C (počet) | 0 ks |
| USB 3.x Type-C | Ne |
| Thunderbolt 4 / USB 4 (počet) | 2 ks |
| Thunderbolt 4 / USB 4 Type-C | Ano |
| Thunderbolt 3 (kompatibilní) | Ne |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Výstup mini/micro HDMI | Ne |
| Výstup mini DisplayPort | Ne |
| Sériový port | Ne |
| Konektor RJ45 | Ano |
| Bluetooth | Ano |
| Wi-Fi | Ano |
| WiDi | Ne |
| Bezpečnostní prvky | Ano |
| TPM 2.0 | Ano |
| Standard MIL-STD 810G/H | Ano |
| Operační systém | bez operačního systému |
| Materiál notebooku | Hliník |
| Barva | Černá |
| Exact weight (kg) | 1,46 |
| Hmotnost | Velmi lehký od 1,01 do 1,5 kg |
| Baterie - články | 3 články |
| Typ baterie | Li-Ion (Lithium-iontová) |
| Záruka notebooku | 3R |
| Ethernet | 1 Gbs |
| NFC | Ne |
| Audio 3,5mm jack | Ano |
| Výška (mm) | 22,68 |
| Šířka (mm) | 31,37 |
| Hloubka (mm) | 1,9 |
| TCO Certified | Ano |
| TCO Certified number | N924040445 |
| Max.frekvence jádra CPU (GHz) | 4,5 |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 300 |
| CPU s podporou AI | Ano |
| Bluetooth verze | 05.III |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E 802.11ax |
| Power Delivery - USB-C | Napájení a DisplayPort |
| Konstrukce notebooku | Klasická konstrukce |
| Numerická část | Ne |
| Thunderbolt 5 | Ne |
| NPU - počet TOPs | Neuvedeno |
ASUS ExpertBook B5 (B5404CMA-Q50799)
* military standard MIL-STD 810H
Operating System: Without operating system
Processor: Intel® Core™ Ultra 5 125H (1.2 GHz, up to 4.5 GHz, 14 cores, 18MB cache) + Intel® AI Boost NPU
Memory: 16GB DDR5 SO-DIMM
Number of slots (total/free): 2/1
Total memory: 16GB DDR5
Hard drive: 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Hard Drive Expansion Slots: 1x
Optical Drive: No
Card Reader: No
Display: 14.0" WUXGA (1920 x 1200), 16:10, LED, 300 nits, anti-glare, 60Hz, 45% NTSC, wide viewing angles
Graphics Card: Intel® Graphics (integrated)
Audio: Dolby Atmos, built-in microphone
Web Camera: FHD camera (1080p) with IR for Windows Hello + cover
Pointing Device: Touchpad with integrated fingerprint reader
Backlit Keyboard: Yes
Numeric Keypad: No
Fingerprint Reader: Yes
Network: 1x RJ45 Gigabit Ethernet
Wireless Communication: Wi-Fi 6E (802.11ax) + Bluetooth® 5.3
USB Ports:
* 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A
* 2x Thunderbolt™ 4 (USB4, display and power delivery support)
Additional ports:
* 1x HDMI 2.1 TMDS
* 1x 3.5mm Combo Audio Jack
* 1x RJ45
* 1x chip card reader
Battery: 63WHrs, 3-cell Li-ion battery
Power: TYPE-C, 65W AC adapter (20V DC, 3.25A; input 100-240V AC 50/60Hz)
Security Management:
* Fingerprint reader in Power button
* Kensington Nano Security Slot™
* BIOS Booting and Setup passwords
* HDD Password Protection
* TPM 2.0
* Absolute (Computrace) support
Color: Star Black
Material: Aluminum + MgAl alloy
Dimensions: 31.37 x 22.68 x 1.89 ~ 1.90 cm
Weight: 1.46 kg
Warranty: 3 years On-Site (Next Business Day)
Two-year premium ASUS Pick-up and Return warranty for both business and private individuals FREE.
For more details, see here: https://www.Asus.com/cz/event/bezstarostny_servis
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/cz/laptops/for-work/expertbook/expertbook-b5-b5404/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in the related products.
* military standard MIL-STD 810H
Operating System: Without operating system
Processor: Intel® Core™ Ultra 5 125H (1.2 GHz, up to 4.5 GHz, 14 cores, 18MB cache) + Intel® AI Boost NPU
Memory: 16GB DDR5 SO-DIMM
Number of slots (total/free): 2/1
Total memory: 16GB DDR5
Hard drive: 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Hard Drive Expansion Slots: 1x
Optical Drive: No
Card Reader: No
Display: 14.0" WUXGA (1920 x 1200), 16:10, LED, 300 nits, anti-glare, 60Hz, 45% NTSC, wide viewing angles
Graphics Card: Intel® Graphics (integrated)
Audio: Dolby Atmos, built-in microphone
Web Camera: FHD camera (1080p) with IR for Windows Hello + cover
Pointing Device: Touchpad with integrated fingerprint reader
Backlit Keyboard: Yes
Numeric Keypad: No
Fingerprint Reader: Yes
Network: 1x RJ45 Gigabit Ethernet
Wireless Communication: Wi-Fi 6E (802.11ax) + Bluetooth® 5.3
USB Ports:
* 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A
* 2x Thunderbolt™ 4 (USB4, display and power delivery support)
Additional ports:
* 1x HDMI 2.1 TMDS
* 1x 3.5mm Combo Audio Jack
* 1x RJ45
* 1x chip card reader
Battery: 63WHrs, 3-cell Li-ion battery
Power: TYPE-C, 65W AC adapter (20V DC, 3.25A; input 100-240V AC 50/60Hz)
Security Management:
* Fingerprint reader in Power button
* Kensington Nano Security Slot™
* BIOS Booting and Setup passwords
* HDD Password Protection
* TPM 2.0
* Absolute (Computrace) support
Color: Star Black
Material: Aluminum + MgAl alloy
Dimensions: 31.37 x 22.68 x 1.89 ~ 1.90 cm
Weight: 1.46 kg
Warranty: 3 years On-Site (Next Business Day)
Two-year premium ASUS Pick-up and Return warranty for both business and private individuals FREE.
For more details, see here: https://www.Asus.com/cz/event/bezstarostny_servis
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/cz/laptops/for-work/expertbook/expertbook-b5-b5404/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in the related products.















