Product description ASUS ExpertBook B3 Flip B3402FVA-EC0968XA Laptop, i3-1315U, 14", FHD, T, 8GB, 512GB SSD, UHD, W11P EDU, Black, 2R
| Výrobce | INTEL |
| Typ CPU | Intel Core i3 |
| Generace CPU | Intel 13. generace |
| Přesný model | i3-1315U |
| Zákl.frekvence jádra CPU (GHz) | 1,2 |
| Počet jader | 6 |
| Model určen pro školy | Ano |
| EKO produkt podle parametru EU | Ano |
| Kapacita přesná (GB) | 512GB |
| Podsvícení klávesnice | Ano |
| Screen type | LCD IPS/PLS/WVA |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 60 |
| DisplayPort connector | No |
| HDMI connector | Yes |
| HDMI version | Version 2.1 |
| Webkamera | Ano |
| Výkon napájecího zdroje (W) | 65 |
| Napájecí konektor | USB - C |
| Model notebooku | B3402FVA-EC0968XA |
| Typ notebooku | Notebook pro školství |
| Displej - úhlopříčka [palce] | 14 |
| Displej - velikost | 14" - 14,9" |
| Displej - typ | Lesklý |
| Displej - rozlišení | 1920x1080 |
| Paměť - velikost (GB) | 8 |
| Typ paměti | DDR4 |
| Paměť - rychlost | 3200 |
| Disk - typ | SSD |
| Optická mechanika | Ne |
| Čtečka karet | Ne |
| Grafická karta | integrovaná |
| Modelová řada GPU | Intel Iris/Intel UHD Graphics |
| Polohovací zařízení | TouchPad |
| Rozlišení webkamery | 720p |
| Čtečka čipových karet | Ne |
| Čtečka otisku prstů | Ne |
| Displej - dotykový | Ano |
| Dotyk aktivní pero (v balení) | Ano |
| USB 3.x (počet) | 2 ks |
| USB 3.x | Ano |
| USB 2.0 (počet) | 0 ks |
| USB 2.0 | Ne |
| USB 3.x Type-C (počet) | 0 ks |
| USB 3.x Type-C | Ne |
| Thunderbolt 4 / USB 4 (počet) | 2 ks |
| Thunderbolt 4 / USB 4 Type-C | Ano |
| Thunderbolt 3 (kompatibilní) | Ano |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Výstup mini/micro HDMI | Ne |
| Výstup mini DisplayPort | Ne |
| Sériový port | Ne |
| Konektor RJ45 | Ano |
| Bluetooth | Ano |
| Wi-Fi | Ano |
| WiDi | Ne |
| Express card | Ne |
| Bezpečnostní prvky | Ano |
| TPM 2.0 | Ano |
| Standard MIL-STD 810G/H | Ano |
| Operační systém | Windows 11 Pro Education |
| MS Office | Ano |
| Materiál notebooku | Hliník a plast |
| Barva | Černá |
| Exact weight (kg) | 1,61 |
| Hmotnost | Lehký od 1,51 do 2 kg |
| Baterie - články | 3 články |
| Typ baterie | Li-Pol (Lithium-polymerová) |
| Záruka notebooku | 2R |
| Typ SSD | M.2 2280 |
| Ethernet | 1 Gbs |
| Datové sítě | Nepodporuje |
| NFC | Ne |
| Audio 3,5mm jack | Ano |
| Výška (mm) | 223,9 |
| Šířka (mm) | 329 |
| Hloubka (mm) | 19,5 |
| TCO Certified | Ano |
| TCO Certified number | N922090173 |
| Max.frekvence jádra CPU (GHz) | 4,5 |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 250 |
| Baterie - kapacita (Wh) | 50 |
| CPU s podporou AI | Ne |
| Bluetooth verze | 05.III |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E 802.11ax |
| Power Delivery - USB-C | Napájení a DisplayPort |
| Konstrukce notebooku | Otáčecí klávesnice |
| Numerická část | Ne |
| Thunderbolt 5 | Ne |
| MS GamePass Trial | Ne |
| NPU - počet TOPs | Nepodporuje |
ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FVA)
* Copilot key
* MPP 2.0 built-in stylus
* military standard MIL-STD 810H
* TCO 9.0
Operating System: Windows 11 Pro Education
(Models with the Windows EDU operating system may legally be used only by educational institutions, academic staff, and other entities that meet Microsoft's licensing conditions!) https://www.Microsoft.com/cs-cz/education/jak-nakoupit/licencovani
Processor: Intel Core i3-1315U (6 cores - 2P + 4E, 8 threads, P-core 1.2/4.5 GHz, E-core 0.9/3.3 GHz, 10 MB cache)
Memory: 8G DDR4 on board
Number of slots (total/free): DDR4 on board 0/0
Hard drive: 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Hard Drive Expansion Slots: 1x M.2 SSD
Optical Drive: no
Chip Card Reader: no
Display: 14" FHD (1920x1080) 16:9 glossy IPS touchscreen, widescreen display, 250 nits, 45% NTSC
Graphics Card: Integrated Intel UHD Graphics 64EU
Audio: SonicMaster, sound by Dirac, 2x integrated speaker, 2x integrated microphone
Web Camera: 720p HD
Pointing Device: Touchpad
Backlit Keyboard: yes
Numeric Keypad: no
Fingerprint Reader: yes
Network: GbE
Wireless Communication: WLAN + Bluetooth (Wi-Fi 6E, 802.11ax 2*2 + Bluetooth® 5.3)
USB Ports:
* 2x USB 3.2 Gen 1 Type A
* 2x Thunderbolt™ 4 with display/Power Delivery support
Additional ports:
* 1x HDMI 2.1 TMDS
* 1x 3.5mm combo audio jack
* 1x RJ45 Gigabit Ethernet
* 1x Kensington security slot
Battery: 50Wh, 3S1P, 3-cell, Li-poly
Power Supply: 65W AC, USB-C
Security Management: Trusted Platform Module (TPM) 2.0, Kensington lock (7x3mm), fingerprint sensor integrated with the power button
Color: black (Star Black)
Dimensions: 329x223.9x19.2-19.5mm
Weight: approx. 1.61kg
Warranty: 2 years
Two-year premium ASUS Pick-up and Return warranty for both business and private individuals FREE.
For details, see here: https://www.Asus.com/cz/event/bezstarostny_servis
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/cz/laptops/for-work/expertbook/expertbook-b3-flip-b3402-series-1/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in the related products.
* Copilot key
* MPP 2.0 built-in stylus
* military standard MIL-STD 810H
* TCO 9.0
Operating System: Windows 11 Pro Education
(Models with the Windows EDU operating system may legally be used only by educational institutions, academic staff, and other entities that meet Microsoft's licensing conditions!) https://www.Microsoft.com/cs-cz/education/jak-nakoupit/licencovani
Processor: Intel Core i3-1315U (6 cores - 2P + 4E, 8 threads, P-core 1.2/4.5 GHz, E-core 0.9/3.3 GHz, 10 MB cache)
Memory: 8G DDR4 on board
Number of slots (total/free): DDR4 on board 0/0
Hard drive: 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Hard Drive Expansion Slots: 1x M.2 SSD
Optical Drive: no
Chip Card Reader: no
Display: 14" FHD (1920x1080) 16:9 glossy IPS touchscreen, widescreen display, 250 nits, 45% NTSC
Graphics Card: Integrated Intel UHD Graphics 64EU
Audio: SonicMaster, sound by Dirac, 2x integrated speaker, 2x integrated microphone
Web Camera: 720p HD
Pointing Device: Touchpad
Backlit Keyboard: yes
Numeric Keypad: no
Fingerprint Reader: yes
Network: GbE
Wireless Communication: WLAN + Bluetooth (Wi-Fi 6E, 802.11ax 2*2 + Bluetooth® 5.3)
USB Ports:
* 2x USB 3.2 Gen 1 Type A
* 2x Thunderbolt™ 4 with display/Power Delivery support
Additional ports:
* 1x HDMI 2.1 TMDS
* 1x 3.5mm combo audio jack
* 1x RJ45 Gigabit Ethernet
* 1x Kensington security slot
Battery: 50Wh, 3S1P, 3-cell, Li-poly
Power Supply: 65W AC, USB-C
Security Management: Trusted Platform Module (TPM) 2.0, Kensington lock (7x3mm), fingerprint sensor integrated with the power button
Color: black (Star Black)
Dimensions: 329x223.9x19.2-19.5mm
Weight: approx. 1.61kg
Warranty: 2 years
Two-year premium ASUS Pick-up and Return warranty for both business and private individuals FREE.
For details, see here: https://www.Asus.com/cz/event/bezstarostny_servis
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/cz/laptops/for-work/expertbook/expertbook-b3-flip-b3402-series-1/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in the related products.















