Product description ASUS ExpertBook B1 B1403CVA B1403CVA-S61491XA Laptop, i5-13420H, 14,0", FHD, 16GB, 512GB SSD, UHD Xe, W11P EDU, Gray, 2R
| Výrobce | INTEL |
| Typ CPU | Intel Core i5 |
| Generace CPU | Intel 13. generace |
| Přesný model | i5-13420H |
| Zákl.frekvence jádra CPU (GHz) | 2,1 |
| Počet jader | 8 |
| Model určen pro školy | Ano |
| EKO produkt podle parametru EU | Ano |
| Kapacita přesná (GB) | 512GB |
| Podsvícení klávesnice | Ano |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 60 |
| DisplayPort connector | No |
| HDMI connector | Yes |
| HDMI version | Version 1.4 |
| Webkamera | Ano |
| Výkon napájecího zdroje (W) | 65 |
| Napájecí konektor | USB - C |
| Model notebooku | B1403CVA |
| Typ notebooku | Notebook pro školství |
| Displej - úhlopříčka [palce] | 14 |
| Displej - velikost | 14" - 14,9" |
| Displej - typ | Antireflexní |
| Displej - rozlišení | 1920x1080 |
| Paměť - velikost (GB) | 16 |
| Počet paměti RAM | 16GB (1x 16GB) |
| Typ paměti | DDR5 |
| Rozměry paměti | SODIMM |
| Paměť - počet slotů celkem | 2 |
| Paměť - počet volných slotů | 1 |
| Provoz s více disky (počet) | 1 |
| Disk - typ | SSD |
| Optická mechanika | Ne |
| Čtečka karet | Ne |
| Grafická karta | integrovaná |
| Modelová řada GPU | Intel Iris/Intel UHD Graphics |
| Polohovací zařízení | TouchPad |
| Rozlišení webkamery | 1080p |
| Čtečka čipových karet | Ne |
| Čtečka otisku prstů | Ano |
| Displej - dotykový | Ne |
| Dotyk aktivní pero (v balení) | Ne |
| USB 3.x (počet) | 2 ks |
| USB 3.x | Ano |
| USB 2.0 (počet) | 0 ks |
| USB 2.0 | Ne |
| USB 3.x Type-C (počet) | 2 ks |
| USB 3.x Type-C | Ano |
| Thunderbolt 4 / USB 4 (počet) | 0 ks |
| Thunderbolt 4 / USB 4 Type-C | Ne |
| Thunderbolt 3 (kompatibilní) | Ne |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Výstup mini/micro HDMI | Ne |
| Výstup mini DisplayPort | Ne |
| Sériový port | Ne |
| Konektor RJ45 | Ano |
| Bluetooth | Ano |
| Wi-Fi | Ano |
| WiDi | Ne |
| Express card | Ne |
| Bezpečnostní prvky | Ano |
| TPM 2.0 | Ano |
| Standard MIL-STD 810G/H | Ano |
| Operační systém | Windows 11 Pro Education |
| Materiál notebooku | Plast |
| Barva | Šedá |
| Exact weight (kg) | 1,23 |
| Hmotnost | Velmi lehký od 1,01 do 1,5 kg |
| Baterie - články | 3 články |
| Typ baterie | Li-Ion (Lithium-iontová) |
| Záruka notebooku | 2R |
| Typ SSD | M.2 2280 |
| Ethernet | 1 Gbs |
| Datové sítě | Nepodporuje |
| NFC | Ne |
| Audio 3,5mm jack | Ano |
| Výška (mm) | 21,44 |
| Šířka (mm) | 32,45 |
| Hloubka (mm) | 1,97 |
| TCO Certified | Ano |
| TCO Certified number | N1024120029 |
| Max.frekvence jádra CPU (GHz) | 4,6 |
| Obnovovací frekvence (Hz) | 300 |
| Baterie - kapacita (Wh) | 50 |
| CPU s podporou AI | Ne |
| Bluetooth verze | 05.III |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E 802.11ax |
| Power Delivery - USB-C | Napájení a DisplayPort |
| Konstrukce notebooku | Klasická konstrukce |
| Numerická část | Ne |
| Thunderbolt 5 | Ne |
| NPU - počet TOPs | Nepodporuje |
ASUS ExpertBook B1 (B1403CVA)
* military standard MIL-STD 810H
* Copilot key
* AI ExpertMeet
* TCO certification
Operating System: Windows 11 Pro Education
(Models with the Windows EDU operating system may legally be used only by educational institutions, academic staff, and other entities that meet Microsoft's licensing conditions!) https://www.Microsoft.com/cs-cz/education/jak-nakoupit/licencovani
Processor: Intel Core i5-13420H (8 cores - 4P + 4E, 12 threads, P-core 2.1/4.6 GHz, E-core 1.5/3.4 GHz, 12 MB cache)
Memory: 16GB DDR5 SO-DIMM
Number of slots (total/free): 2x DDR5 SO-DIMM slot (2/1)
Maximum size: 64GB
Hard drive: 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Optical Drive: no
Card Reader: no
Display: 14" FHD (1920x1080) 16:9, anti-glare, LED, 300 nits, 45% NTSC
Graphics Card: Integrated Intel UHD Graphics Xe G4 48EU
Audio: sound by Dirac, integrated speaker, integrated microphone
Web Camera: 1080p FHD
Pointing Device: Touchpad
Backlit Keyboard: yes
Numeric Keypad: no
Fingerprint Reader: yes
Network: GbE
Wireless Communication: WLAN + Bluetooth (Wi-Fi 802.11ax 2*2 + Bluetooth® 5.3)
USB Ports:
* 2x USB 3.2 Gen 1 Type A
* 2x USB 3.2 Gen 2 Type C support DP/PD
Additional ports:
* 1x HDMI 1.4
* 1x 3.5mm combined audio jack
* 1x RJ45 Gigabit Ethernet
* 1x Kensington security slot
Battery: 50Wh, 3S1P, 3-cell Li-ion
Power Supply: 65W AC, USB-C
Security Management: HDD protection and user password security, user password protection during BIOS boot, Trusted Platform Module (TPM) 2.0, user password for BIOS setup, Support Absolute Persistence 2.0 (Computrace), fingerprint sensor integrated with touchpad, Kensington Nano Security Slot™
Color: gray (Gentle Grey)
Material: plastic
Dimensions: 324.5x214.4x19.7mm
Weight: approx. 1.44kg
Warranty: 2 years
Two-year premium ASUS Pick-up and Return warranty for both business and private individuals FREE.
For details, see here: https://www.Asus.com/cz/event/bezstarostny_servis
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/cz/laptops/for-work/expertbook/asus-expertbook-b1-b1403/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in related products.
* military standard MIL-STD 810H
* Copilot key
* AI ExpertMeet
* TCO certification
Operating System: Windows 11 Pro Education
(Models with the Windows EDU operating system may legally be used only by educational institutions, academic staff, and other entities that meet Microsoft's licensing conditions!) https://www.Microsoft.com/cs-cz/education/jak-nakoupit/licencovani
Processor: Intel Core i5-13420H (8 cores - 4P + 4E, 12 threads, P-core 2.1/4.6 GHz, E-core 1.5/3.4 GHz, 12 MB cache)
Memory: 16GB DDR5 SO-DIMM
Number of slots (total/free): 2x DDR5 SO-DIMM slot (2/1)
Maximum size: 64GB
Hard drive: 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Optical Drive: no
Card Reader: no
Display: 14" FHD (1920x1080) 16:9, anti-glare, LED, 300 nits, 45% NTSC
Graphics Card: Integrated Intel UHD Graphics Xe G4 48EU
Audio: sound by Dirac, integrated speaker, integrated microphone
Web Camera: 1080p FHD
Pointing Device: Touchpad
Backlit Keyboard: yes
Numeric Keypad: no
Fingerprint Reader: yes
Network: GbE
Wireless Communication: WLAN + Bluetooth (Wi-Fi 802.11ax 2*2 + Bluetooth® 5.3)
USB Ports:
* 2x USB 3.2 Gen 1 Type A
* 2x USB 3.2 Gen 2 Type C support DP/PD
Additional ports:
* 1x HDMI 1.4
* 1x 3.5mm combined audio jack
* 1x RJ45 Gigabit Ethernet
* 1x Kensington security slot
Battery: 50Wh, 3S1P, 3-cell Li-ion
Power Supply: 65W AC, USB-C
Security Management: HDD protection and user password security, user password protection during BIOS boot, Trusted Platform Module (TPM) 2.0, user password for BIOS setup, Support Absolute Persistence 2.0 (Computrace), fingerprint sensor integrated with touchpad, Kensington Nano Security Slot™
Color: gray (Gentle Grey)
Material: plastic
Dimensions: 324.5x214.4x19.7mm
Weight: approx. 1.44kg
Warranty: 2 years
Two-year premium ASUS Pick-up and Return warranty for both business and private individuals FREE.
For details, see here: https://www.Asus.com/cz/event/bezstarostny_servis
Manufacturer's website: https://www.Asus.com/cz/laptops/for-work/expertbook/asus-expertbook-b1-b1403/
You can find the offer of compatible extensions to the standard warranty in related products.















