Product description Acer H6815BD/DLP/4000lm/4K UHD/2x HDMI
| Image format | Widescreen - 16:9 |
| Konektor S - video | Ne |
| USB connector | No |
| HDMI connector | Yes |
| Speakers | Yes |
| Spotřeba energie (W) | 245 |
| Výstup VGA | Ano |
| Výstup DVI | Ne |
| Konektor RJ45 | Ne |
| Exact weight (kg) | 2,88 |
| HDMI (počet) | 2 ks |
| Značka a model | Acer H6815BD |
| Technologie | DLP/LED |
| Přesná svítivost (ANSI) | 4000 |
| Svítivost (ANSI) | od 3 100 do 4 100 |
| Kontrast | do 10 000:1 |
| Nativní rozlišení | 3840 x 2160 (4K UHD) |
| Podporované rozlišení (max) | 3840x2160 (Ultra HD, 4K) |
| Projektor pro domácí kino | Ano |
| Max. velikost obrazu (palce) | 300" |
| Wi-Fi | Ne |
| Hmotnost (kg) | do 3 |
| 3D technologie | Ano |
| Min. projekční vzdálenost (m) | 1 |
| Max. projekční vzdálenost (m) | 10 |
| Barva | Bílá |
| Umístění | Stolní/Stropní |
With the football mode and a refresh rate of up to 240 Hz, you can capture every detail in enhanced colors.
* 4K UHD resolution
* Brightness 4,000 lumens
* HDR10 compatible
* Blu-ray 3D support
Projection technology: DLP
Native resolution: 3840 x 2160
Supported resolution: 4K UHD
Number of displayable colors: 1.07 billion colors (30 bits)
Brightness [lm]: Up to 4000 lm
Contrast: 10,000:1
Display format: 16:9, 4:3
Image size [inches]: Minimum image diagonal: 685.80 mm, Maximum image diagonal: 7.62 m (300")
Projection Distance: 1 m - 10 m
Throw Ratio: 1.5 to 1.65 (2540 mm @ 3.30 m)
Zoom: optical 1.1 x, digital 2 x
3D Support: Blu-ray 3D support
Sound: 1 x 3 W, Mono
Interface:
*2 x HDMI (1.4a)
*Audio Output
*Audio Line Out
*RS-232 (D-sub)
Compatibility:
*Video compatibility: PAL, SECAM, SDTV, EDTV, HDTV, NTSC
*PC compatibility: Mac PC, Windows PC
Power: 120 V AC. 230 V AC, Power Supply 100 V AC~240 V AC
Power Consumption [W]: 245 W
Dimensions [mm]: 93.8 mm x 322 mm x 225 mm
Weight [kg]: 2.88 kg
Warranty: 24 months.
https://www.acer.com/datasheets/2021/4871/CXI4/MR.JTA11.001.html
Acer H6815BD
Enjoy realistic entertainment with the H6815BD projector, which boasts 4K resolution, 4,000 ANSI lumens, and HDR10 format compatibility. All of this contributes to a wonderfully clear and dynamic image. Are you looking forward to the important match? In Football Mode, complemented by a refresh rate of up to 240 Hz, you won't miss a single moment as it swiftly moves across the entire field.

4K UHD Resolution
Immerse yourself in a whole new environment with unprecedented detail and color accuracy. When projecting in 4K UHD resolution, which is four times higher than Full HD, details are rendered on 8.3 million pixels.

Brightness 4,000 lumens
The image will be exceptionally clear and bright at a distance, even in daylight or in medium to larger spaces, thanks to brightness up to 4,000 lumens.

Compatibility with HDR10 Format
Enhancing the contrast ratio and color palette using HDR10 technology allows for achieving a more realistic and natural image. HDR is an imaging technology that uses scalar chip decoding and mapping technology to create deeper levels of black and white contrast, resulting in a realistic image and offering a more immersive experience.

1080p Resolution with 240 Hz Refresh Rate
With the sharpness of FHD 1080p resolution and a remarkable 240 Hz refresh rate providing incredibly smooth images, you'll never miss any detail in fast-paced sports, movies, and games.

Football Mode
Invite your friends and share a collective experience of watching sports through a massive image. The Football Mode ensures even more perfect color display, allowing you to capture all the action.

Low input latency of just 8.4 ms
Enjoy fast, lag-free control whether you're playing racing, sports, or action games, thanks to the very low latency that reduces frame delay to an incredible 8.4 ms.

Support for Blu-ray 3D
Forget about two dimensions, today 3D is in. Thanks to Blu-ray 3D support, it will look as if the images are popping out of the screen into the room.

Image Shift
Project accurately and without installation issues. Using image shift and digital zoom, you can adjust the image to precisely fit your projection screen without having to change the existing position of the projector.

4-Corner Correction
Thanks to the 4-corner correction feature, it quickly and easily adjusts distortion in each corner.
















