Product description Epson EH-LS800W/3LCD/4000lm/4K UHD/HDMI/WiFi
| Image format | Widescreen - 16:9 |
| USB connector | Yes |
| HDMI connector | Yes |
| Speakers | Yes |
| Spotřeba energie (W) | 350 |
| Výstup VGA | Ne |
| Výstup DVI | Ne |
| Konektor RJ45 | Ne |
| Bluetooth | Ano |
| Exact weight (kg) | 12,3 |
| HDMI (počet) | 3 ks |
| Audio 3,5mm jack | Ano |
| Značka a model | Epson EH-LS800W |
| Technologie | 3LCD |
| Přesná svítivost (ANSI) | 4000 |
| Svítivost (ANSI) | od 3 100 do 4 100 |
| Kontrast | nad 10 000:1 |
| Nativní rozlišení | 3840 x 2160 (4K UHD) |
| Podporované rozlišení (max) | 3840x2160 (Ultra HD, 4K) |
| Projektor pro domácí kino | Ano |
| Projektor do kanceláře | Ne |
| Projektor do školy | Ne |
| Max. velikost obrazu (palce) | 150" |
| Přesná živ lampy v ECO (hodin) | 20000 |
| Životnost lampy v ECO (hodin) | nad 10 000 |
| Wi-Fi | Ano |
| Hmotnost (kg) | nad 5 |
| Hlučnost (dB, běžný provoz) | 32 |
| 3D technologie | Ne |
| Krátká projekce | Ultrakrátká vzdálenost |
| Automatické ostření | Ne |
| Dálkový ovladač | Ano |
| WWW_MORE_DETAILS_SCRIPT | Description + Epson logo |
| Barva | Bílá |
| Umístění | Stolní |
This smart laser TV projector, capable of projecting 4K PRO-UHD1 up to a 150-inch diagonal, is part of the new EpiqVision Ultra series and is equipped with an Android TV™ system and YAMAHA-branded audio.
Technical Specifications
Technology
Projection System: 3LCD Technology, RGB with liquid crystal shutter
LCD Panel: 0.62 inches with C2 Fine
Image
Color Light Output: 4.000 lumens- 2.000 lumens (economic) in accordance with the IDMS15 standard.4
White light output: 4.000 lumens - 2.000 lumens (economic) In accordance with ISO 21118:2020
Resolution: 4K PRO-UHD
High Definition (HD): 4K Technology
Aspect Ratio: 16 : 9
Contrast Ratio: 2.500.000 : 1
Light source: Laser
Light source: 20.000 Hours Durability High, 20.000 Hours Durability Medium, 20.000 Hours Durability Eco
Video Editing: 10 bits
2D Vertical Refresh Rate: 192 Hz - 240 Hz
Color Reproduction: up to 1.07 billion colors
Optics
Projection Ratio: 0.16 - 0.40:1
Zoom: Digital, factor: 1 - 2.5
Projection Lens Zoom Ratio: 0.28 - 0.54 : 1
Lens: Optics
Projected Image Diagonal: 80 inches - 150 inches
Projection Distance - Wide: 0.3 m - 0.5 m (150 inches display)
Projection Distance - Tele: 0.3 m - 0.5 m (60 inches display)
Projection Lens Aperture: 1.8
Focal Length: 2.3 mm
Focus: Manual
Shift: 7:1
Control Unit Connectivity Options
Interface: USB 2.0-A (3x), USB 2.0 type B (service only), wireless LAN IEEE 802.11a/b/g/n/ac (WiFi 5), audio output, stereo mini-jack connector, Bluetooth, HDMI ARC, HDMI (HDCP 2.3) (3x)
Android TV: Yes
Smart device connection: Ad-hoc / infrastructure
Advanced features
Security: Kensington lock, Security cable slot
3D: No
2D color modes: dynamic, Natural, cinema, Vivid
Features and properties: 4K technology, Android TV, Auto power on, Auto source search, built-in speaker, Chromecast, Digital zoom, Frame interpolation, Long light source life, Quick Corner, Yamaha sound technology
Color modes: cinema, dynamic, Natural, Vivid
General information
Power consumption: 350 W, 217 W (economical), 2 W (standby mode)
Heat dissipation: 1.139 BTU/hour (max)
Power Supply: AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product Dimensions: 695? x 341 x 156 mm (width x depth x height)
Product weight: 12.3 kg
Max. noise level: Normal mode: 32 dB (A) - eco mode: 19 dB (A)
Temperature: storage -10° C - 60° C
Humidity: Operation 20% - 80%, storage 10% - 90%
Accessories: Air filter, Ceiling mount, Hanging adapter
Speakers: 20 W, Stereo: Stereo
Package contents: power cable, remote control incl. battery, User guide, Warranty document
Room/Application Type: 4K Gaming, 4K Streaming, Home Theater, Sports, Television and Set-top boxes
Placement: Ceiling Installation, Desktop, TV Stand
Color: White
Others
Warranty: 60 months with the supplier or 12.000 h
Technical Specifications
Technology
Projection System: 3LCD Technology, RGB with liquid crystal shutter
LCD Panel: 0.62 inches with C2 Fine
Image
Color Light Output: 4.000 lumens- 2.000 lumens (economic) in accordance with the IDMS15 standard.4
White light output: 4.000 lumens - 2.000 lumens (economic) In accordance with ISO 21118:2020
Resolution: 4K PRO-UHD
High Definition (HD): 4K Technology
Aspect Ratio: 16 : 9
Contrast Ratio: 2.500.000 : 1
Light source: Laser
Light source: 20.000 Hours Durability High, 20.000 Hours Durability Medium, 20.000 Hours Durability Eco
Video Editing: 10 bits
2D Vertical Refresh Rate: 192 Hz - 240 Hz
Color Reproduction: up to 1.07 billion colors
Optics
Projection Ratio: 0.16 - 0.40:1
Zoom: Digital, factor: 1 - 2.5
Projection Lens Zoom Ratio: 0.28 - 0.54 : 1
Lens: Optics
Projected Image Diagonal: 80 inches - 150 inches
Projection Distance - Wide: 0.3 m - 0.5 m (150 inches display)
Projection Distance - Tele: 0.3 m - 0.5 m (60 inches display)
Projection Lens Aperture: 1.8
Focal Length: 2.3 mm
Focus: Manual
Shift: 7:1
Control Unit Connectivity Options
Interface: USB 2.0-A (3x), USB 2.0 type B (service only), wireless LAN IEEE 802.11a/b/g/n/ac (WiFi 5), audio output, stereo mini-jack connector, Bluetooth, HDMI ARC, HDMI (HDCP 2.3) (3x)
Android TV: Yes
Smart device connection: Ad-hoc / infrastructure
Advanced features
Security: Kensington lock, Security cable slot
3D: No
2D color modes: dynamic, Natural, cinema, Vivid
Features and properties: 4K technology, Android TV, Auto power on, Auto source search, built-in speaker, Chromecast, Digital zoom, Frame interpolation, Long light source life, Quick Corner, Yamaha sound technology
Color modes: cinema, dynamic, Natural, Vivid
General information
Power consumption: 350 W, 217 W (economical), 2 W (standby mode)
Heat dissipation: 1.139 BTU/hour (max)
Power Supply: AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product Dimensions: 695? x 341 x 156 mm (width x depth x height)
Product weight: 12.3 kg
Max. noise level: Normal mode: 32 dB (A) - eco mode: 19 dB (A)
Temperature: storage -10° C - 60° C
Humidity: Operation 20% - 80%, storage 10% - 90%
Accessories: Air filter, Ceiling mount, Hanging adapter
Speakers: 20 W, Stereo: Stereo
Package contents: power cable, remote control incl. battery, User guide, Warranty document
Room/Application Type: 4K Gaming, 4K Streaming, Home Theater, Sports, Television and Set-top boxes
Placement: Ceiling Installation, Desktop, TV Stand
Color: White
Others
Warranty: 60 months with the supplier or 12.000 h

















